Не една, а цели три свръхмасивни черни дупки накуп 27.06 | 09:32

От Антония Михайлова

Учени от Южна Африка, Нидерландия, Великобритания, САЩ, Унгария и Австралия откриха система от три черни дупки, става ясно от изследване, публикувано в сп. Nature.

Системата, известна като J1502+1115, се намира в галактика, отдалечена от нас на около четири милиарда светлинни години.

J1502+1115 съдържа цели три свръхмасивни черни дупки, две от които образуват тясна двойна система, въртяща се около общ център на масите с трета черна дупка.

Според учените съществуването на такива обекти позволява да се провери общата теория на относителността на Айнщайн в редица нейни пределни случаи. Гравитационните полета, създавани от черните дупки, изкривяват пространство-времето и могат да доведат до възникването на доста интензивни гравитационни вълни, които вероятно ще могат да бъдат фиксирани от астрономите.

В хода на наблюденията учените изследвали шест системи черни дупки. Както предполагали специалистите, всички те съдържат по две свръхмасивни черни дупки. За изучаването на космическите чудовища астрономите използвали интерферометрия със свръхдълги бази.

Тази технология свързва различни радиотелескопи в различни части на Земята в една гигантска чиния. Така могат да се провеждат наблюдения със значително по-висока точност в радиодиапазона. Например европейската мрежа от радиотелескопи EVN, която използвали астрономите, 50 пъти превишава възможностите на "Хъбъл" в областта на видимото лъчение.

Изследването на учените позволява по-добре да се разберат механизмите на образуване на галактики, в които вземат участие и черни дупки, да се наблюдават гравитационни вълни и да се получи разбиране на параметрите, описващи ранната Вселена.

Освен това работата на астрономите демонстрира възможностите на интерферометрията със свръхдълги бази, която е нов метод в изследването на Космоса.

1321254

Водещи

Най-четени