Невидимото за очите се допълва от мозъка 05.04 | 11:55
Така еволюцията ни е научила да предвиждаме отрано опасностите, които може да изскочат пред нас
Екип от американския Институт по неврология и психология е провел серия от експерименти, които показват как мозъците ни предсказват това, което не може да бъде видяно, разчитайки на предишния опит за изграждането на правилната картина, инрформира PhysOrg.com.
Резултатите показали, че мозъкът не разчитат само на това, което очите виждат. Вместо това те създават комплексно предвиждане. Така ако се появят само части от образа, ние можем доста прецизно да определим какъв обект да очакваме пред себе си.
На участниците в изследването били показали три различни картини. Долният десен ъгъл на всяко изображение бил покрит с бял квадрат. Използвайки магнитно-резонантната техника, те измерили активността на мозъка при реакция на белия квадрат.
На пръв поглед мозъкът реагирал на белия квадрат по доста подобен начина на всеки образ. Оказало се обаче, че въпреки че участниците не виждат какво се случва под белия квадрат, мозъците им могат да направят добра оценка, като сглобят сами липсващите парчета на пъзела.
Откритията идват като потвърждение на нова хипотеза, разработена от невролога от лондонския University College Карл Фритсън. Наречена предвиждащо кодиране (или принцип на свободната енергия), теорията предполага, че мозъкът активно предсказва какъв резултат ще получи, вместо единствено да обработва пасивно постъпващата през очите информация.
Според учените мозъкът прави това, за да намали изненадата от появата на новия обект. Тази еволюционна нужда възникнала за да ни даде предимство в ситуации, застрашаващи сигурността ни. Без тази способност ние не бихме оцелели в обикновени ежедневни ситуации като пресичане на улицата например.
Новата теория има и други важни приложения. Тя например обяснява защо менталното състояние на много от възрастните хора се влошава бързо, когато те сменят дома си. Оказва се, че при тях крехкият баланс между памет и предвиждане се нарушава от непознатата обстановка. След като загубят паметта за позната заобикалящата ги среда на старото им жилище, изчезва и способността им да предсказване.
Резултатите от изследването могат да окажат и сериозно влияние върху бъдещото успешно третиране на много неврологични заболявания.
Водещи
-
Млад шофьор опита да подкупи полицаи с 15 лева
Образувано е досъдебно производство за престъпление по член 304А, алинея 1 от Наказателния...
04.02 | 13:15
-
Учителите готвят национален протест, ако не им увеличат заплатите
Напрежение заради неяснотата с държавния бюджет
04.02 | 13:00
-
От "Пирогов" с последна информация за един от пострадалите, намушкан с нож
Това е един от пострадалите, след като жена нападна с нож няколко души в София по-рано тази...
04.02 | 12:30
-
Зимата се завърна в Родопите
Снежната покривка в планинските части на Смолянска област достигна 5 сантиметра след последния...
04.02 | 10:59
Най-четени
-
Жена намушка с нож няколко души в София
Инцидентът е станал малко преди 8:30 часа тази сутрин.
04.02 | 09:45
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
Студен атмосферен фронт ни носи минусови температури
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 3°С-5°С
04.02 | 08:39