Нов материал увеличава ефективността на сателитите 01.02 | 13:22

Учени подобриха качествата на рупорните антени след десетилетия застой

От Георги Георгиев

Инженери от университета Пен Стейт и корпорацията Lokheed Martin, разработиха иновационен метаматериал, които значително подобрява характеристиките на рупорните антени върху сателитите, съобщава Science Daily.

Рупорните антени са неразделна част от всички комуникационните сателити, които предават телевизионни и радио и телефонни сигнали и дигитална информация по целия свят.

Метаматериалите, от своя страна се характеризират с необичайни свойства, създавани от самата структура на материала, а не от отделните му съставки. Тези свойства обикновено отсъстват в природата.

"Днес използваните рупорни антени в сателитите работят добре, но те не са претърпели сериозно развитие през изминалите няколко десетилетия" казва Ерик Лейр, технически специалист от Lokheed Martin Space System.

"Използването на метаматериали може от една страна да увеличи ефективността им и да намали масата им, което би намалило разходите при извеждането им в орбита" допълва специалистът.

Използвайки метаматериал с необичайни електромагнитни свойства, учените успяват да създадат по-леки рупорни антени с увеличена способност за пренос на информация. Те ще могат улавят и предат сигнали с една октава по-широк вълнов диапазон от сега използваните. Под октава в радиочестотния спектър се подразбира диапазон, в който най-ниската честота е два пъти по-малка от най-високата.

Освен това малките размери на антената ще намалят и разхода на енергия за захранването им, което би довело до общо намаляване и на соларните панели и батериите в сателитите. Така в бъдеще в орбита ще бъдат изпращани по-малки, леки и евтини комуникационни устройства, смятат специалистите.

Водещи

Най-четени