Нова тъкан прави бронежилетките по-здрави 10.12 | 15:15

Пробивът ще доведе до направата на по-здрави бронежилетки, коли и сателити

От Георги Георгиев

Инженери от университета "Нортуестърн" разработват въглеродни фибри за направата на тъкани, които са по-здрави от кевлара, пише Science Daily.

Макар още да е в процес на разработване, новата тъкан един ден ще намери приложение в бронирани жилетки, парашути или в композитни материали за превозни средства, самолети, космически кораби и сателити. Резултатите от изследването бяха публикувани наскоро в сп. ACS Nano.

В основата на материала стоят въглеродните нанотръби, които са изпредени в нишки и залепени заедно благодарение на специален полимер. В резултат учените са получили изключително як и същевременно гъвкав материал.

Въглеродните нанотръби притежават цилиндрично сечение, което ги прави един от най-здравите познати материали към момента. Събрани в снопове обаче, тези влакна губят здравината си поради страничното приплъзване, което се получава между тях.

За да решат проблема, инженерите прибавили към тях полимер, който укрепва структурата и позволява вплитането им в снопове влакна.

Новият въглероден материал притежава по-голям потенциал да абсорбира енергия без да се чупи, макар че към момента кевларът е по-резистентен към разрушаване.

Следващата стъпка на инженерите ще бъде да се изучат начините по които въглеродните влакна и полимерите в новия материал си взаимодействат на молекулярно ниво с цел увеличаване на здравината му.

Според тях отделните въглеродни нанотръби са 50 пъти по-здрави от създадената тъкан, което предоставя голямо поле за усъвършенстването й.

Водещи

Най-четени