Новостите в медицината – фокус на "Нощта на учените" 18.09 | 17:40
Застаряването на европейците е сред основните теми на тазгодишната инициатива за популяризиране на науката
Не е случаен фактът, че в тазгодишната Европейска "Нощ на учените" в България са се включили много от големите медицински университети в страната. На събитието, целящо популяризиране на науката и иновациите, силното участие на медицинската гилдия е в синхрон с 2012 г., която е обявена за Европейската година на застаряването.
Така, ще се обърне повече внимание на застаряването на европейците, което ще е сред основните теми на тазгодишната инициатива за популяризиране на науката.
Това каза Карина Ангелиева, директор на Единния център за иновации на БАН по време на пресконференция в централната сграда на БАН. Пред медиите бяха представени основните акценти, планирани за "Нощта на учените", която тази година ще се проведе на 28 септември (петък) в седем български градове.
Така в презентациите на специалистите от медицинските ВУЗ-ове в Пловдив, Варна и Плевен "ще се наблегне на иновациите и нови технологии, които се случват в областта на здравето и медицината", каза още Карина Ангелова.
Тази година българското участие в общоевропейската инициатива ще обхване университети и общините в седем български града. Сред тях са Тракийският университет в Стара Загора, Пловдивският университет "Паисий Хилендарски", Бургаският свободен университет, Бургаският регионален исторически музей, медицинските университети в Пловдив, Варна и Плевен. В програмата са включени и инициативи в Хасково.
Специално за София "Нощта на учените" ще бъде отбелязана с изложби и мероприятия в централната сграда на БАН, сградата на бившата Телефонната палата, както и в Техническия университет – София, където ще бъде организирани "Панаир на знанието и иновациите".
"Нощта на учените" става интерактивна
По време на пресконференцията бе представена и онлайн платформата Integrated location-based service (LBS), проект на Digital spaces living lab (DSLL) – една от двете "живи" лаборатории* (Living labs) в България, членуващи в европейската мрежа Living labs.
Подобна онлайн платформа ще бъде използвана за първи път в "Нощта на учените", обяснява директорът на DSLL Ставри Николов. С нейна помощ различните участници в събитието – учени, журналисти и блогъри ще могат да отразяват и коментират различните събития от програмата в реално време, като пращат снимки и текстове през акаунтите си в Twitter, Instagram и Flickr.
За целта те единствено, което трябва да направят е да се регистрират тук и да получат одобрение от организаторите за споделяне на информация.
В по-дългосрочен план целта на проекта е създаване на динамична карта на изследванията и научните постижения в страната, коментира Ставри Николов. Това ще стане възможно чрез включването на по-голям брой университети, научни институти и различни изследователски организации, които ще споделят информация за най-новите си разработки.
Наука с човешко лице
И тази година организаторите на европейската "Нощ на учените" ще се опитат да разбият насадената представа за учените като скучни интроверти, потънали в изледванията си, обещава Пенка Лазарова от Съюза на учените в България.
На 28 септември ще видим учените (или поне част от тях) в една по-нетрадиционна светлина на хора на изкуството, художници, певци и др. Вечерта ще бъде открита от престижния камерен хор на БАН, който ще изнесе концерт в централната сграда на Академията.
Повече информация за събиетот можете да откриете на страницата на официалната страница на проекта, във Facebook, както и на сайта на БАН.
*Живи лаборатории – организации, които най-общо казано се опитват да пренесат тестването на различни иновации и нови технологии от традиционната лабораторна среда към реалния свят. Част от тях например се занимават с нови медийни технологии, нови локационни услуги, технологиите в бъдещите умни градове (smart cities) и др.
Водещи
-
32-ма са оцелелите от разбилия се самолет край казахстанския град Актау днес
Самолетът е бил на азербайджанските авиолинии. На борда е имало 67 души с екипажа.
25.12 | 17:40
-
Бойко Борисов с послание
Бившият министър председател на Република България публикува в личния си профил видео с...
25.12 | 17:20
-
Кога грейва първата коледна елха в България?
"В банкетната зала по стар немски обичай бе поставена голяма коледна елха със запалени свещи,...
25.12 | 17:00
-
Поверия за Коледа
Но не бива да забравяме,че много от традициите, които спазват и православните християни, и...
25.12 | 16:40
Най-четени
-
На Коледа празнуват повече от 20 имена
Всяко събитие от живота на Господ Иисус Христос е празник за вярващите през всички времена.
25.12 | 11:20
-
Обявиха оранжев и жълт код
Единствено за две области няма предупреждение - Кюстендил и Благоевград.
25.12 | 09:40
-
Пет общини в област Ловеч останаха без електричество
Критична е обстановката и в Кюстендилска област, където над 10 села в планинската част на...
25.12 | 14:20