Онлайн игра дава прозрения за човешкото поведение 03.07 | 16:04
Изследване на поведението на стотици хиляди геймъри показало модели, които трудно могат да се засекат в реалния свят
Научен анализ на геймърите, взаимодействащи си през популярна онлайн игра, е предоставил интересни прозрения за социалната мобилност на хората и други видове човешко поведение, пише Phys.org.
Вито Латора, професор по приложна математика в Лондонския университет "Куин Мери", и негови колеги се заели с изучаване на поведението на играчите в Pardus – масивна мултиплейър игра с повече от 350 хил. играчи, "обитаващи" виртуална, футуристична вселена.
Играта е разделена на различни, подобни на държави, региони, в които играчите могат да си създават приятели, да водят войни, да търгуват помежду си и да произвеждат различни стоки. Повечето играчи имат свой местен регион, в който фокусират своите дейности, но също така могат да се придвижват и в съседни региони, разположени в близост.
Изследването, публикувано в сп. Scientific Reports, подчертава потенциала на онлайн игрите, направени от общества за анализ на човешкото поведение в големи мащаби. Новите дигитални технологии, позволяващи записите от мобилните телефони и базираните на местоположение социални мрежи, събират огромно по количество информация за дейностите на хората, но им липсва унифицираща теория за човешкото поведение.
Учените от "Куин Мери" анализирали информацията за движенията и социо-икономическото поведение на играчите в Pardus за период от 1000 дни. Оказало се, че повечето играчи предпочитали да се движат в даден регион вместо да прекосяват в други. Изследователите предполагат, че тяхното движението не е възпрепятствано само от физическите разстояния, но и от присъствието на социо-икономическите граници във вселената на играта.
Точният ред, в който играчите показвали склонност да посещават определени региони, също се оказал важен. Учените предполагат, че тук роля имат и ефектите на дългосрочната памет. Тези два механизма предполагат, че и пространствените и времевите ограничения са важни за разбирането на правилата, които ръководят човешката мобилност.
Водещи
-
Продуцентът Иван Христов влиза в "Като две капки вода"?
Една от имитациите му ще е на Софи Маринова
26.01 | 13:00
-
Ивайло Мирчев: Не от протести, а от Пеевски се страхува истински Бойко Борисов
Той недоумява как може да бъдеш наричан "мечо" и да не се защитиш, като имаше предвид думите...
26.01 | 12:38
-
Пропада мост над Струма, свързващ 7 села
Според поддържащата го община обаче мостът не е опасен
26.01 | 12:20
Най-четени
-
Пеканов: Страховете от еврозоната не са основателни
В бюджета не липсват 18 млрд. лв, а между 5 и 9. Те лесно могат да бъдат намерени, смята...
26.01 | 10:20
-
КНСБ настоява минималната заплата да се обвърже с цената за месечна издръжка
Скорошно проучване показа, че 1.2 млн. българи не получават възнаграждение, по-голямо или...
26.01 | 10:00
-
Продължава издирването на мъжа след взрива в Банкя
В района няма опасност от повторен взрив и изтичане на газ
26.01 | 09:45