Охлюви-киборги произвеждат ток 17.03 | 11:20
Инсталирани в черупките биогоривни клетки генерират ток благодарение на метаболитните процеси в охлювите

След зърната на гроздето и хлебарките, охлювите са последният организъм, способен да генерира електричество чрез имплантирани в него биогоривни клетки, съобщава Nature.
Схемата работи по еднакъв начин и в трите ситуации: електричеството идва от метаболитни процеси, включващи трансфера на електрони от захари (като глюкозата) към кислорода.
В случая с охлювите двата електрода от биогоривни клетки са имплантирани в дупки в черупката на охлюва, като анодът предизвиква окисляване на глюкозата, а катодът – редукция на кислорода. Когато електроните потичат между електродите, те произвеждат електрически ток.
Но за разлика от гроздовите зърна и хлебарките, които могат да генерират електричество в рамките на дни или седмици, учените от Университета "Кларксън" в Потсдам, Ню Йорк, показали на практика, че охлювите могат да генерират ток в продължение на месеци и наред с това да живеят дълъг и пълноценен живот.
Въпреки че органите и тъканите на тези мекотели са пълни с хемолимфа (прозрачна течност, изпълняваща ролята на кръв), е нужно време, за да се възстановят нивата на глюкоза в тях. Това означава, че охлювите не могат да произвеждат големи количества енергия за дълъг период.
В бъдеще обаче охлювите (и други създания като червеи или насекоми), биха могли да се използват за захранване на устройства, нуждаещи се от малки количества енергия – например сензори и безжични предаватели.
Днес американското Министерство на отбраната спонсорира изследванията в областта на кибернетичните организми с надеждата един ден да бъдат създадени насекоми, които да могат да събират информация за случващото се около тях, докато летят или пълзят.
Изследователите също така работят и върху медицински приложения, при които имплантирани в човешкото тяло биогоривни клетки ще могат да използват глюкозата от кръвния поток, за да захранват различни устройства като пейсмейкъри или биосензори.
В бъдеще учените от Университета "Кларксън" планират да "електрифицират" и омари с надеждата, че метаболизмът на по-големите животни ще генерира повече електричество.
Водещи
-
ВСС реши дава безвъзмездно на европрокуратурата сградата на бившата централа на ДПС
Решението беше взето с 13 гласа „за“
28.07 | 17:30
-
Кеворк Кеворкян: Невменяеми 2
28.07 | 17:15
-
Разтърсващо обръщение на дядото на Сияна
Старши пожарникар Георги Ламбев призова за подкрепа пред съда в Плевен на 30 юли
28.07 | 17:00
-
Задава се леко захлаждане, но с бури и градушки
Ще има нова валежна обстановка, особено сериозна в четвъртък
28.07 | 16:45
Най-четени
-
Дете е в кома след падане от петия етаж на хотел в Китен
Състоянието на 14-годишното момче е много тежко
28.07 | 09:45
-
Журналист: Ефективността на КПК е 1%
Заплатата на председателя ѝ е 14 500 лева, заяви Йово Николов
28.07 | 11:00
-
Григор Димитров остава в топ 20 на световната ранглиста
Виктория Томова е 105-а, рекорд за Лидия Енчева
28.07 | 10:15