Охлюви-киборги произвеждат ток 17.03 | 11:20
Инсталирани в черупките биогоривни клетки генерират ток благодарение на метаболитните процеси в охлювите

След зърната на гроздето и хлебарките, охлювите са последният организъм, способен да генерира електричество чрез имплантирани в него биогоривни клетки, съобщава Nature.
Схемата работи по еднакъв начин и в трите ситуации: електричеството идва от метаболитни процеси, включващи трансфера на електрони от захари (като глюкозата) към кислорода.
В случая с охлювите двата електрода от биогоривни клетки са имплантирани в дупки в черупката на охлюва, като анодът предизвиква окисляване на глюкозата, а катодът – редукция на кислорода. Когато електроните потичат между електродите, те произвеждат електрически ток.
Но за разлика от гроздовите зърна и хлебарките, които могат да генерират електричество в рамките на дни или седмици, учените от Университета "Кларксън" в Потсдам, Ню Йорк, показали на практика, че охлювите могат да генерират ток в продължение на месеци и наред с това да живеят дълъг и пълноценен живот.
Въпреки че органите и тъканите на тези мекотели са пълни с хемолимфа (прозрачна течност, изпълняваща ролята на кръв), е нужно време, за да се възстановят нивата на глюкоза в тях. Това означава, че охлювите не могат да произвеждат големи количества енергия за дълъг период.
В бъдеще обаче охлювите (и други създания като червеи или насекоми), биха могли да се използват за захранване на устройства, нуждаещи се от малки количества енергия – например сензори и безжични предаватели.
Днес американското Министерство на отбраната спонсорира изследванията в областта на кибернетичните организми с надеждата един ден да бъдат създадени насекоми, които да могат да събират информация за случващото се около тях, докато летят или пълзят.
Изследователите също така работят и върху медицински приложения, при които имплантирани в човешкото тяло биогоривни клетки ще могат да използват глюкозата от кръвния поток, за да захранват различни устройства като пейсмейкъри или биосензори.
В бъдеще учените от Университета "Кларксън" планират да "електрифицират" и омари с надеждата, че метаболизмът на по-големите животни ще генерира повече електричество.
Водещи
-
Ето как се определя нашата карма
Обикновено или будят някакво особено страхопочитание, или звучат толкова абстрактно и...
28.04 | 17:59
-
Детското отделение в Многопрофилната болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ в Ловеч
Той добави, че детското отделение не работи от 18 април и се очаква да заработи на 7 май....
28.04 | 16:59
-
Затварят „Хемус“ за ремонт
Трафикът ще се пренасочва от пътен възел „Ботевград“ по път II-17, по път I-1 Ботевград -...
28.04 | 16:45
Най-четени
-
АПИ: До сряда струва 87 лева, после цената скача
Припомняме, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30...
28.04 | 12:15
-
Евелин Банев - Брендо не се яви в съда
Преди това той изчезна малко, след като получи 6 години затвор за пране на пари.
28.04 | 11:45
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заминава за конгрес на ЕНП
В конгреса ще участват евродепутати, премиери, еврокомисари и лидери на партии от семейството...
28.04 | 16:15
-
Четец по устни разкри какво са си казали Володимир Зеленски и Доналд Тръмп на погребението на папата
Въпреки че e наличен само кратък клип от срещата, съдебният четец по устните Никола Хиклинг...
28.04 | 13:57