По-близо до двигатели без движещи се части 12.07 | 18:02

Американски учени са по-близо до създаването на устройства, превръщащи топлината директно в електричество

От Георги Георгиев

Изследователите от Университета в Охайо, изучаващи открити наскоро магнитни ефекти, превръщащи топлината в електричество, са открили начин да увеличат добива на ток от тях хиляди пъти.

Според учените това е първата стъпка към създаването на практични двигатели от този клас. Крайната им цел е да създадат евтин твърдотелен (solid-state) двигател, който ефективно да преобразува топлината в електричество. Подобни машини няма да имат движещи се части, няма да се износват и ще имат неограничен срок на годност, обяснява специалистът по нанотехнологии Джоузеф Хъреманс.

В случая учените изследвали т.нар. ефект за Зеебек, при който топлината се превръща в напрежение с помощта на магнитни материали и метални елементи, разположени в непосредствена близост до тях. Те открили начин как да създават подобен ефект и при немагнитни полупроводници и същото време да произвеждат значително повече електричество.

Генерираното вследствие на експеримента напрежение все още е много ниско – едва няколко миливолта (хилядни от волта). В сравнение обаче с предишните опити, генериращи напрежение (от порядъка на микроволтове), полученото напрежение е хилядократно по-високо. То от своя страна води до повишаване на мощността на този тип топлинни двигатели близо 1 милион пъти.

Създаването на ефективни термоелектрически двигатели би направило електронните устройства по-икономични, тъй като би им позволило да рециклират част от изгубената под формата на топлина енергия, което повторно да отива за захранването им.

Водещи

Най-четени