Полярно сияние отвъд Слънчевата система 24.01 | 10:28

Полярното сияния е резултат от сблъсък на заредени частици от междузвездното пространство с атоми на атмосферата на небесното тяло

От Кремена Бедерева

Астрофизици от университета Лестър, Великобритания, за пръв път откриха наличие на полярно сияние отвъд пределите на Слънчевата система.

Статията на учените е публикувана в сп. The Astrophysical Journal, а краткото й съдържание е качено на сайта TGDaily. Полярното сияния е резултат от сблъсък на заредени частици от междузвездното пространство с атоми на атмосферата на небесното тяло.

Такъв род сияние се наблюдава не само на Земята. Неотдавна то бе открито в атмосферата на Венера. Полярни сияния са наблюдавани и на Марс, където въпреки названието си те възникват и на екватора. Причината е, че полето на планетата представлява остатък от някогашно пълноценно поле.

В рамките на изследването си британските учени са използвали модел за възникване на токове в атмосферата (резултат от които е сиянието) на газов гигант като Юпитер, допълва БТА. Изследователите са го приложили върху кафяви джуджета - небесни тела, които представляват промежутъчен клас между газовите гиганти и звездите.

Моделът е позволил на учените да обяснят някои особености на електромагнитното излъчване на кафявите джуджета. Като следствие е било установено, че там трябва да има и полярни сияния. По думите на учените това са първите подобни резултати за обекти извън Слънчевата система.

Водещи

Най-четени