Почва нова сесия в научния фонд, дано този път мине без драма 12.06 | 12:43
Миналия път заради липса на съгласуването бяха загубени 8 млн. лв.
Мисля, че за тази година направихме много усилия в направление наука, защото сме длъжници на нашите учени. Убедена съм в потенциала и капацитета им. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова на официалното откриване на конференцията "Състояние и перспективи за научните изследвания в България". Форумът, посветен и на 145-години от създаването на Българската академия на науките, беше организиран от Института за изследване на обществата и знанието към БАН заедно с Фондация "Конрад Аденауер".
Министър Клисарова съобщи, че преди ден е подписала плащания на забавени договори по Седма рамкова програма, които чакат финансиране от дълго време. "В направление наука и научно развитие успяхме да докажем пред Европейския съюз, че българската наука има потенциал и в ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" са заделени повече от половин милиард лева в това направление", обясни министърът. Тя допълни, че част от условията за програмата е била и Стратегията за развитие на висшето образование, по която вече има постигнато съгласие и се очаква скоро да бъде приета от Министерския съвет.
"Почти 90 % е готова и пътната карта за научна инфраструктура. Получихме 27 предложения които минаха през международно оценяване. 11 от тях са оценени с много добра и отлична оценка. Предложението на комисията е два от тях да бъдат обединени, защото са сходни. По отношение на високотехнологичните научни центрове постъпиха 56 предложения. В момента се преглеждат, за да стане ясно дали отговарят на международните стандарти и изисквания. Ще се проведе и конкурс за външна оценка и считам, че ще имаме одобрени проекти до края на годината, което пък ще позволи да участваме в "Хоризонт 2020", обясни министърът.
Проф. Клисарова не подмина и темата за Фонд "Научни изследвания" /ФНИ/. Съобщи, че след съгласуване на правилника на ФНИ, всеки момент очаква да бъдат съгласувани с Министерство на финансите и насоките за кандидатстване за нова сесия. Според нея е напълно възможно, още следващата седмица да бъде обявена новата сесия. "Съгласуването ще позволи да работим спокойно, защото, както знаете, заради липсата на такова, бяхме глобени с 8 млн. лева", припомни министър Клисарова.
Официални приветствия на форума поднесоха д-р Марко Аридт, ръководител на бюрото на Фондация "Конрад Аденауер", проф. Румяна Стоилова, директор на Института за изследване на обществата и знанията, която изрази задоволство от това, че се работи за промени в Стратегията за развитие на обществата и знанието, Йорг Шенк, ръководител на направление "Наука" в посолството на Германия.
Водещи
-
Евросъдът даде право да се намалява минималната заплата
Магистратите в Люксембург отмениха и критериите за определянето ѝ, около които у нас толкова...
15.11 | 18:00
-
Над 110 млн. лв. ще похарчим за "черен петък"
Това е с 10 на сто повече от миналата година заради инфлацията и по-дългия период на...
15.11 | 17:40
-
Съдия Цариградска: Магистратите бяха дисциплинирани трайно и категорично с меки мерки
Докато не бъде разкрит тежкият криминалитет, осъществявал паралелно правосъдие, системата няма...
15.11 | 17:00
Най-четени
-
Борисов обяви успех за "Лукойл": Вече ще бъде, както беше!
В пост във Facebook лидерът на ГЕРБ благодари на Министерския съвет и на широк кръг партии за...
15.11 | 05:01
-
Бюджет 2026 отразява случващото се в политическия живот у нас в последните 4 години
Това заяви Теменужка Петкова
15.11 | 10:00
-
Желязков след дерогацията: Предстоят много предизвикателни дни, седмици и месеци пред рафинерията
Направихме най-доброто, смята премиерът
15.11 | 13:00
-
САЩ направиха изключение за България от санкциите срещу "Лукойл"
Отсрочката е до 29-и април
15.11 | 04:15