Представете си как един град се носи над... Венера 22.12 | 11:43

Въпреки кошмарните условия на планетата, НАСА планира да покори и нея

От Филипа Тодева

Тя е най-яркото небесно светило на сутрешния и вечерния небосвод след Слънцето и Луната. Хората са я познавали още в праисторически времена. Още от ерата на Вавилон – 1 600 години преди Новата ера, тя е събуждала любопитството на древните. Била е известна на древните елини, на китайците и в Акад, където е било олицетворявана на майката богиня Ищар.

В наше време редица организации, включително и НАСА, разбира се, фокусират усилията си в проучванията на Марс. А всъщност Червената планета далеч не е най-добрият кандидат. Венера е много по-близо, тя е най-близкият съсед на Земята. Двете космически тела дори имат сходен химичен състав и плътност. Но всичко останало за Венера е като че ли все още неясно. Изследователските апарати, които бяха изпратени на планетата, успяха да издържат само 2 часа, след което бяха унищожени заради ужасните условия.

Атмосферното налягане на Венера е 92 пъти по-голямо от това на Земята, а средната температура достига 462 градуса по Целзий. Плътната атмосфера се състои основно от въглероден диоксид, да не говорим за активните вулкани и облакът сярна киселина.

С две думи, Венера не става за туристическа дестинация. Досега!

Учени от НАСА са уверени, че все пак има начин тази планета да бъде посетена от хора. Обмисля се конструирането на изключителен кораб, който ще може да бъде позициониран над отровните облаци за период от около 30 дни. Предвижда се екип от астронавти да събере данни за условията на Венера.

Невероятно, но крайната цел ще бъде изграждането на въздушен град. Футуристичната концепция предвижда изграждането на структура на принципа на цепелин, покрита със соларна система, която ще произвежда енергия.

Водещи

Най-четени