Пробив във физиката: Учени от ЦЕРН за първи път уловиха атоми антиматерия 18.11 | 14:56

Откритието ще доведе до по-задълбочено разбиране за произхода и развитието на вселената

От Георги Георгиев

Физици от международен екип на ЦЕРН успяха за първи път в света да изолират стабилни проби от антиматерия.

Учените са успели да уловят 38 атома антиводород в лабораторни условия за период от една шеста от секундата, пише Daily Mail. Докладът за резултатите е публикуван в сп. Nature.

Успешният експеримент няма да доведе до създаването на хипердвигатели или оръжия антиматерия, познати от научната фантастика, но може да хвърли светлина върху природата и зараждането на Вселената.

Най-просто казано, антиматерията е „огледален“ образ на материята. Нормалните атоми, от които е изградено всичко около нас, включително и ние самите, са съставени от положително заредено ядро и отрицателно заредени електрони, които обикалят около него.

Антиматерията представлява точно обратното – атоми с отрицателно заредени ядра и положително заредени електрони.

За да прихванат тези атоми, учените са използвали като „капан“ апарат, генериращ силно магнитно поле. Чрез него те успели да уловят античастиците, получени при взаимодействието на антипротони и позитрони.

Пробивът ще позволи на учените да създадат инструментариум, с който да навлязат още по-дълбоко в тайните на Вселената.

Един от постулатите в теорията за Големия взрив гласи, че в първите мигове на Вселената количествата материя и антиматерия са били почти еднакви. Познатата Вселена днес се състои в огромната си част от материя и не е ясно къде е отишла цялата антиматерия. Учените се надяват откритието да даде задоволителен отговор на този и много други въпроси.

При сливане на материя и антиматерия се получава взрив, при който се отделят огромни количества чиста енергия. Взривът е толкова мощен, че според учените няколкостотин грама антиматерия биха предизвикали по-голямо опустошение от най-мощната водородна бомба.

За наше щастие, това страшно оръжие, пред което ядрените взривове бледнеят, съществува само на теория. Засега.

Най-четени