Пробив при 3D снимките с висока резолюция 10.08 | 16:32
Уред с размерите на кен от газирана напитка прави микро 3D снимки с уникално висока детайлност
Учени от MIT са изобретили опростена система за създаване на детайлни дву- и триизмерни изображения, която да помогне на производителите да инспектират в детайли качеството на изработката на своите продукти, на експертите по съдебна медицина да идентифицират вида на използваното в престъплението оръжие, както и на лекарите да откриват рак в начален стадий на развитие върху кожата.
Комбинирайки "умен" физически интерфейс с алгоритми за компютърен имиджинг, изобретателите от отдела по мозъчни и когнитивни науки към MIT са създали проста портативна система за изображения, която може да постига нива на резолюция, които до момента са били възможни само с голяма и скъпа лабораторна апаратура.
Така устройството може да се използва за инспектирането на много различни обекти (или области от повърхността им), които са твърде големи, за да се поставят под микроскоп.
В основата на системата, наречена GelSight, стои прозрачна синтетична гума, една от страните на която е покрита с боя, съдържаща миниатюрни метални точки.
Когато към гумата бъде притиснат даден обект, боядисаната страна се деформира. Камери, монтирани от другата страна на плочката, заснемат деформацията, а компютърни алгоритми анализират получените образи.
Този специален метализиран слой е необходим за "унифициране" на видимата повърхност, която често е нееднородна и оттам – трудно заснемана от камерите.
Нещо повече - тъй като GelSight прави множество измервания на деформацията на гумата под натиск, посредством промяната на ъгъла на светлинните лъчи устройството може да създаде 3D модели на обекти, които могат да бъдат манипулирани върху компютърния екран.
За разлика от предишните големи тромави уреди със специфични изисквания (като максимална неподвижност на мострата) GelSight е с големината на кен от безалкохолна напитка и може да се използва практически във всяко положение, създавайки моментални 3D образи.
Към иновационния продукт интерес вече проявяват производители на самолетна и космическа техника. С него те ще могат да откриват бързо и лесно и най-дребните пукнатини и неравности в конструкциите, които може да се окажат сериозна заплаха за сигурността на самолетите. Откритието ще е полезно и за дерматолозите, които ще установяват развитието на ракови образувания в много ранен етап.
Изследователят в областта на графичните технологии проф. Пол Дебевек, чиято докторска дисертация била за основите на специалните ефекти във филма "Матрицата", е особено заинтересован от начина, по който GelSight успява да снима повърхностните характеристики на човешката кожа. "Този тип информация е абсолютно необходима, ако искаме да симулираме изкуствена кожа по максимално правилен начин", обяснява Дебевек.
Водещи
-
Тръмп подготвя среща с Путин: Трябва да приключим с тази война, това е кървава бъркотия
Развитието на тази дипломатическа инициатива остава под въпрос, докато Тръмп не поеме...
10.01 | 10:59
-
Столичната община и Българската академия на науките ще създадат регистър на бездомните хора
Регистърът касае само бездомните хора в София. Проектът се реализира за втора поредна година...
10.01 | 10:45
-
Над половин тон контрабанден алкохол удариха в Ботевград
В различни стаи на къщата били открити 78 пластмасови туби и бутилки, съдържащи общо около 530...
10.01 | 10:15
-
Асен Василев: ДБ нямат мандат да преговарят от името на ПП
„Докато не видим как ще изглежда коалиционното споразумение, не можем да го коментираме. Ако...
10.01 | 09:59
Най-четени
-
Още един пролетен ден, преди отново да удари зимата
Преобладаващите максимални ще са между 10-12°С в Западна и Северозападна България и малко...
10.01 | 08:00
-
Парламентът изслушва Главчев и трима министри
Това са служебните министри Атанас Илков, Атанас Запрянов, Мария Павлова, Галя Кондева, Петър...
10.01 | 09:45
-
Асен Василев: ДБ нямат мандат да преговарят от името на ПП
„Докато не видим как ще изглежда коалиционното споразумение, не можем да го коментираме. Ако...
10.01 | 09:59