Първи стъпки към създаване на перфектните лекарства 24.10 | 16:18

Софтуер отсява най-добрите комбинации от лекарства

От iNews.bg

Изследователи от Университета в Манчестър са създали нов начин за откриване на идеалната лекарствена комбинация сред милиони други. Един ден методът ще предотвратява появата на треска, която може да усложни състоянието на пациента, съобщава PhysOrg.com.

Откритията, публикувани в сп. Nature Chemical Biology, могат да се окажат първата стъпка към разработването на нови лекарствени комбинации в борбата с тежки неинфекциозни заболявания.

Повечето неинфекциозни заболявания като рака, сърдечният удар и Алцхаймер се влошават от треската, която е естественият механизъм за защита на организма. Треската е еволюирала като механизъм за борба с инфекциите. Тя обаче може да се окаже много вредна за хроничните или неинфекзиозни заболявания, тъй като вместо да подобри може да утежни състоянието на човек и да доведе до преждевременна смърт.

Така например след сърдечен удар тялото реагира към увреждането на сърцето като към инфекция, което води до допълнителни поражения. С блокирането на треската, шансовете за оцеляване се увеличават значително. То може да бъде постигнато бързо и ефективно благодарение на откриването на ефективни комбинации от лекарства, които може да бъдат използвани заедно.

Интердисциплинарният екип от Университета в Манчестър е разработил компютърна програма, работеща на принципа на еволюцията. Тя е способна да прегледа бързо близо 9 млрд. различни комбинации на потенциални лекарства, да отсее най-подходящите и да пренареди съставките им по начин, така че да ги направи още по-ефективни.

Благодарение на софтуера учените успели да сортират и тестват 50 лекарствени комбинации, да открият ефективните сред тях и след това да ги усъвършенстват до степента, необходима за създаването на идеалните лекарства.

Изследователите се надяват в бъдеще този метод да доведе до създаването на индивидуални максимално ефективни терапии за борба на треската, причинена от неинфекциозни заболявания.

Друго предимство на новия метод е, че ще позволи на пациентите да приемат по-малки дози, което ще намали опасността от натравяне.

Водещи

Най-четени