Пясъчник, в който да си „играеш“ на Бог (Видео) 15.05 | 11:23
Пясъчник с добавена реалност позволява да „издигаме“ планини и „пресушаваме“ морета с детска кофичка и лопатка
Повечето от учениците в някакъв момент учат в часовете по география за нивата на подпочвените води. Този естествен природен процес може нагледно да се възпроизведе в направен от глина/пясък умален макет на земната повърхност, в който се излива определено количество вода.
За да подобрят разбирането ни за взаимодействието на природните стихии, учени от калифорнийския университет Дейвис са взели модела на обикновения пясъчник и са го развили до непостигани до момента висини, включвайки към него съвременните технологии за добавена реалност (augmented reality).
В резултат те създали малък пясъчник, върху който система от прожектори създава реалистична илюзия за триизмерна топографска карта, оцветена в различни цветове в зависимост от "надморската височина". Върху пясъчника може да се "излее" виртуална вода, която да "тече" по начин, по който би го направила и върху истинската земна повърхност.
Несъмнено това, което би се харесало и на деца и на възрастни в случая е, че те могат с кофичка и лопатка в реално време да "променят" радикално пейзажа, създавайки планини, долини, езера и реки, в която водата да тече.
Съответните цветове в пясъчника-карта са избрани така, че да съответстват на цветовете от триизмерните топографски карти – колкото по-високо е дадено възвишение, толкова цветът му е по-тъмен и обратно. Ако решим да изкопаем дупка в пясъчника от едно ниво нататък тя ще започне започва да се "пълни" с виртуална подпочвнена вода – точно, както би се случило, ако изкопаем реална дупка.
Освен да вдига планини и да прокарва реки, играещият в пясъка може и да "носи" дъжд, като разпери дланите си и ги постави над пясъчника. Под тях започват да се "излива" воден порой, които ще изпълни всички по-ниски части на пясъка, следвайки законите на гравитацията. След това по голямата част от водата ще "попие", оставяйки малки локви само по най-ниските места.
Системата, която работи с помощта на дигитален прожектор, 3D камера на Kinect, и софтуер за симулация, е създадена от учените по проект, който ще служи за обучение на ученици в САЩ.
Водещи
-
МС отмени насрочения за утре НСТС
Правителството ще одобри законопроектите, свързани с Бюджет 2026, във вида, съгласуван с...
12.11 | 21:00
-
Енергийната комисия преодоля ветото на Радев
12.11 | 20:45
-
Делото срещу двойката, изтезавала животни и продавала клипове със зверствата, влиза в съда
Габриела Сашова и Красимир Георгиев са обвинени за проява на жестокост и причиняване на смърт...
12.11 | 20:30
-
Бизнесът: Няма да участваме в НСТС утре
Предлаганият бюджет прехвърля сметката за политическия популизъм върху бизнеса и работещите,...
12.11 | 20:15
Най-четени
-
НСО официално: Всички шофьори са длъжни да ни направят път!
Позиция на Националната служба за охрана:
12.11 | 12:45
-
Милен Велчев: Това е единственият вариант за бюджет, ако сме кацнали от Луната вчера
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните...
12.11 | 15:10
-
Кънчо Стойчев: С този бюджет правим решителна крачка към пропастта
Според него държавата се е засилила към тежък социален сблъсък
12.11 | 14:10