Робот звъни на тел.112 при инцидент 21.03 | 21:52

БАН представи свръх интересни роботизирани експонати в помощ на деца и възрастни

От iNews.bg

Серия от роботи, които помагат на възрастни и деца с различни физически проблеми представи Българската академия на науките по повод 145-та си годишнина.

Най-впечатляващият експонат бе робот, който звъни на телефон 112 при инцидент. С помощта на вградени сензори роботът регистрира промяна във физическото положение на човека и автоматично сигнализира за евентуалния проблем на спешния телефон чрез гласово съобщение. Роботът е част от изложбата на разработки в помощ на възрастни хора и на хора с увреждания.

В рамките на изложбата е представен и виртуален модел на роботизирана ръка, вдъхновен от работата с деца-аутисти, които много по-лесно общуват с технологични средства, отколкото със своите възпитатели. Ръката имитира човешки жестове и подпомага заучаването им от страна на децата.

На изложбата са показани и последните подобрения на мобилни роботи, които разпознават гласови команди и се управляват чрез интернет. Тези роботи могат да помагат на хора в неравностойно положение в ежедневието им, като извършват различни операции -подаване на предмети, отваряне на прозорци и врати, донасяне на лекарства.

Представен бе и безконтактен електромер с възможност за предаване на гласова информация в помощ на незрящи, както и проект на крачещ мобилен робот, и на роботизирана система за анализ и предаване на данни при кардиологично наблюдение на хора с проблеми в сърдечната дейност.

Посетителите са видели и макет на съоръжение за добиване на енергия от морските вълни.

Целта на инициативата е да привлече вниманието на индустриалните производители на

технически средства в помощ на хората в неравностойно положение, заяви председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров. За да има българската икономика добро бъдеще, индустриалците трябва да се обърнат към авторите на иновативни проекти, допълни той.

В България се внедряват едва 0,5 процента от годишно патентованите изобретения в областта на електрониката и роботиката при средно 5-10 процента в Западна Европа и САЩ, съобщи директорът на Института по системно инженерство и роботика към БАН акад. Чавдар Руменин.

Водещи

Най-четени