Русия прокопа дупка до изгубен леден свят 07.02 | 16:13

Учените се надяват да открият непознати форми на живот в антарктическо езеро, капсулирано под 4 километра лед

От Георги Георгиев

Руски екип е успял да прокопае дупка през леден пласт с дебелина от 4 километра и е достигнал до тайнствено субглациално езеро в Антарктида, което вероятно съдържа непознати за науката форми на живот, съобщава AFP.

Езерото Восток, разположено под мястото, на което се намира руската станция "Восток", е най-голямото субглациално езеро в Антарктида. Учените се надяват да изучат тайните на неговата екосистема, която е била изолирана от околния свят в продължение на стотици хиляди години и да открият непознати микроорганизми, живеещи в ледените му води.

Учените изчисляват, че температурата на водата в езерото е под точката на замръзване – минус 3 градуса по Целзий. Течното му състояние се поддържа благодарение на огромното налягане, което милиардите тонове лед оказват върху водата. На 21 юли 1983 г. съветските антарктици измерват най-ниската температура, отчитана досега на Земята - минус 89°C. 

"Нашите учени са успели да завършат пробив на дълбочина от 3 768 метра и да достигнат до водата на езерото", съобщи неназован руски правителствен източник, цитиран от РИА Новости. За целта учените са използвали специална сонда, която ще запази пробите от водите на езерото стерилни.

Освен водите на езерото, руските специалисти ще изследват съдържанието на газовите мехурчета, съхранени в древния лед, най-старите пластове от който са на възраст 400 хил. години. Тази информация ще ни помогне да разберем как се е променял климатът на Земята за този период, съдейки по състава на атмосферата.

За момента няма официално съобщение за пробива, по който руските специалисти работят от години.

Според учени ако езерото Восток се окаже обитаемо (макар че съществува версия то да е напълно стерилно), това ще позволи на учените да открият как организмите са се приспособили към екстремната среда.

Ако животът в тези условия се окаже възможен, то той би могъл да съществува и на други планети от Слънчевата система като спътника на Сатурн (Енцелад) и спътника на Юпитер (Европа), за който се предполага, че има течен океан под дебелата ледена обвивка.

Водещи

Най-четени