Русия ще колонизира Луната през 2030 г. 08.05 | 12:09

Обитаема база и добив на полезни изкопаеми планират братушките

От Антония Михайлова

Русия възнамерява да пристъпи към колонизиране на Луната през 2030 г. В рамките на този проект се планира създаването на обитаема база на земния спътник и лунен полигон с възможност за добиване на полезни изкопаеми там.

Проектът "Концепция на руската лунна програма" е разработен от Роскосмос, Руската академия на науките и Московския държавен университет. Авторите му не изключват и "привличане на частни инвеститори", а "първите експедиции с кацане на космонавти за създаване на постоянна лунна база се планират за 2030 година", съобщава изданието "Известия".

В новата концепция, както и в предишните проекти, се споменава необходимостта от международна кооперация, но с уговорка: "Трябва да бъде осигурена независимост на националната лунна програма от условията и обема на участие на чужди партньори в нея."

Известно е, че във веществото на Луната има алуминий, желязо, титан, редки метали и други елементи. В документа се отбелязва, че "след като геоложките изследвания на Луната предоставят достоверни научни знания за разпространението на полезни изкопаеми, за степента на съдържанието им в едни или други елементи, ще бъде съставено технико-икономическо обоснование на целесъобразността на техния добив, преработка и доставка на Земята".

Авторите на изследването отбелязват, че Луната трябва да се усвоява динамично, така че "в близките 20-30 години водещите космически държави да разположат удобни лунни площадки за осигуряване на бъдещи възможности за практическо използване".

Работата по усвояване на Луната до 2040 година се дели на три етапа. През 2016-а се планира изпращането на автоматични междупланетни станции "Луна-25", "Луна-26", "Луна-27" и "Луна-28". Задачата на тези апарати ще бъде избор на най-перспективен район в областта на Южния полюс на Луната за бъдещо разгръщане на полигон и лунна база.

В рамките на втория етап, планиран за 2028–2030 г., се предвижда осъществяването на пилотирани експедиции на лунна орбита без кацане на повърхността – за тази цел вече се създава транспортен пилотиран кораб.

Третият етап (2030–2040 г.) "включва експедиции с посещение на потенциалния район от космонавти, които да разположат лунния полигон и да разгърнат първите елементи на инфраструктурата от лунно вещество. Предлага се започването на строежа на елементи от лунна астрономическа обсерватория, както и обекти за мониторинг на Земята".

"Луната е първа крачка по пътя към Далечния космос. Затова има смисъл да я използваме като перспективен космодрум... Що се отнася до добива на ресурси, то няма смисъл да ги возим на Земята – дори ако там се открият диаманти, така или иначе е нерентабилно да се доставят тук. Но във всеки случай може да се започне с освобождаването на кислород – той присъства на Луната в много съединения", казва Иван Моисеев, научен ръководител от Института за космическа политика.

Идеята за колонизиране на Луната ще премине всестранна експертиза, след което проектът ще бъде предаден за разглеждане от правителството.

Водещи

Най-четени