Русия ще строи собствена орбитална станция 17.11 | 14:11

Разгръщането ѝ може да започне през 2017 година

От Антония Михайлова

Русия е активен участник в проекта МКС. Но срокът на експлоатация на Международната космическа станция е ограничен, а Роскосмос нерядко е критикуван, че "работи за САЩ" (имат се предвид полетите към МКС, финансирани преди всичко от американците).

Според данните новата орбитална станция може да бъде създадена с използването на модулите, предназначени за руския сегмент на МКС. Разгръщането на орбиталната станция ще се осъществи до 2019 година.

За база за първоначалната конфигурация ще послужи и многоцелевата космическа лаборатория ОКА-Т. Полетите до станцията ще се провеждат с космически кораби Союз-МС и Прогресс-МС. Товарите може да се доставят от космодрумите Плесецк и Восточни. Предвижда се и използването на апарати, предназначени за лунна мисия – те отначало ще се изпращат на орбиталната станция, а чак след това – на Луната.

Отбелязва се, че от новата орбитална станция ще се виждат до 90% от руската територия. Ако говорим за МКС, то този показател не превишава 5%. Финансовата страна на въпроса засега остава зад кадър, но си струва да се отбележи че през септември 2014 година Русия планираше да отдели за развитие на МКС 321 млн. рубли.

Наскоро шефът на Роскосмос Олег Остапенко заяви, че Русия може да напусне проекта МКС след 2020 година. Специалистът отбеляза, че това обстоятелство ни най-малко не е свързано със санкциите на САЩ и ЕС. Самите американци възнамеряват да поддържат МКС до 2024 година.

Експлоатация на собствена станция не е новина за Русия. Страната използваше орбиталната станция Мир, останала ѝ в наследство от Съветския съюз. Високата стойност на програмата, както и износването на оборудването наложиха потапянето на Мир в Тихия океан през 2001 година.

 

Водещи

Най-четени