Руснаци и южнокорейци ще клонират мамут 14.03 | 07:05
Учени обединяват усилия в „съживяването“ на гигантския бозайник
Учени от Южна Корея и Русия подписаха споразумение за съвместни изследвания, които един ден може да доведат до клонирането на истински вълнист мамут – животно, чиито последни представители са живели преди около 10 хиляди години.
Споразумението бе подписано във вторник (13 март) от Василий Василев, заместник-ректор на Северозападния федерален университет на република Саха (Якутия), и противоречивия пионер в клонирането Хуан Ву-сук от южнокорейската фондация Sooam, занимаваща се с изследвания в областта на биотехнологиите и клонирането.
Ву-сук бе един от националните герои на Южна Корея до 2006 г., когато се оказа, че част от изследванията му в областта на човешките стволови клетки са фалшифицирани. Но неговата работа по създаването на Снупи – първото в света клонирано куче (през 2005 г.), бе призната от експертите за истинска.
Днес все повече специалисти по стволови клетки насочват вниманието си към изчезналия космат мамут. Причината е, че в резултат на глобалното затопляне сибирските вечно замръзнали полета се разтопяват и на повърхността се показват останки от космати мамути.
По време на подписването на споразумението от Sooam съобщиха, че ще започнат работа по проекта още тази година, веднага щом руският университет достави намерените останки от тела на мамути. В проекта ще вземе участие и Пекинският институт по геномика.
За целите на проекта южнокорейската фондация съобщи, че ще използва нова технология, която е била разработена съвместно с японски учени, в проект, който също целял да доведе до "съживяването" на изчезналите гиганти.
"Първата и най-тежка част на проекта е да се възстановят клетки от мамута", коментира пред AFP друг член на екипа на Sooam - Хуан Ин-Сунг. За целта корейските и руски учени ще обединят усилия в търсенето на тъкани, носещи максимално добре запазена генетична информация.
Самият процес по клониране ще стане посредством изваждането на ядрото от яйцеклетка на слон и заместването му с ядро, взето от телесна клетка на мамут. Така ще бъдат създадени ембриони на мамути, които ще бъдат поставени в утробата на индийски слон.
В миналото южнокорейските експерти са успели да клонират различни съвременни животни като крава, котка, кучета, прасе и вълк. Миналата година екипът на Хуан Ву-сук представи и осем клонинга на застрашен вид койот. Те бяха създадени по проект, финансиран от местните власти в Южна Корея.
Водещи
-
Още един пролетен ден, преди отново да удари зимата
Преобладаващите максимални ще са между 10-12°С в Западна и Северозападна България и малко...
10.01 | 08:00
-
Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на бюджет
В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на...
09.01 | 17:00
-
Тежка катастрофа на пътя Бургас - Слънчев бряг
На място работи полицейски екип, който регулира трафика. Причините за инцидента се изясняват...
09.01 | 16:45
-
След 2 години: Ливан избра нов президент
Постът бе вакантен от повече от две години - още от октомври 2022 г.
09.01 | 16:30
Най-четени
-
Още един пролетен ден, преди отново да удари зимата
Преобладаващите максимални ще са между 10-12°С в Западна и Северозападна България и малко...
10.01 | 08:00
-
Още един пролетен ден: Слънце, от 14° до 20°С
По-ниски ще са температурите - до 5°-8°, в районите с мъгли
09.01 | 08:00
-
Веселин Вешев от „Възраждане“ се отказва от депутатския си имунитет
Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова в началото на днешното...
09.01 | 10:30
-
ГЕРБ подновява преговорите с БСП и ИТН
От пресцентъра на ГЕРБ съобщиха, че са отправили покана за разговори към Българската...
09.01 | 09:15