Сигналът „край“ в радио комуникациите отива в историята 15.02 | 13:36

Изследователи разработиха нова безжична технология

От Георги Георгиев

Радио комуникациите винаги са били "еднопосочна улица", завършваща обикновено с думата парола "край" (over).

Факт е, че радио трафикът може да протича само в едната посока по едно и също време на специфична честота. Поради тази причина от пилоти, авиодиспечери, полицаи и таксита и всички, които комуникират с радиостанции, обикновено казват ключовата дума, за да обявят края на съобщението.

Но сега изследователи от Станфорд са разработили първите радиостанции, които могат да изпращат и получават сигнали по едно и също време, пише PhysOrg.

Новата технология прави комуникацията два пъти по-бърза, a усъвършенстването ѝ в бъдеще ще доведе до създаването по-ефективни и икономични мрежи.

"Учебниците ви казват, че не можете да разработите подобна технология", Казва Филип Левис, асистент професор по компютърни науки и електроинженерство. "Новата система обаче ще промени изцяло начина, по който се проектират и изграждат безжичните мрежи".

До днес единствено клетъчните телефони позволяваха на потребителите да говорят и слушат по едно и също в време. Тяхното прилагане обаче изискваше изграждането на скъпа мрежа, която се нуждае внимателно планиране, правейки технологията с по малък обхват на действие от другите безжични мрежи, включително и Wi-Fi.

За да решат проблема, група от млади учени започнали да разработват нов подход, базиращ се на една привидно проста идея. Те си поставили следния въпрос: ами ако радиото може да прави същите неща, които правят мозъците ни, когато слушаме и говорим едновременно, а именно да отсява звука от нашия собствен глас.

При повечето безжични мрежи, всяко устройство трябва да превключва последователно между режим на приемане и предаване. "То е като двама души, които си крещят съобщения един на друг по едно и също време", обяснява Левис "Ако и двамата си крещят по едно и също време, никой от двамата няма да чува какво казва другият."

Проблемът при стандартните радиостанции е, че те не улавят идващия сигнал в момента, в който излъчват, тъй като излъченият сигнал е много по-силен от приемания. "Все едно да се опитате да чуете и разберете шепот, докато самите вие крещите", обясняват учените.

Ако обаче радиото се направи така, че да улавя сигналите от собствения си предавател, то ще може да прихваща и слабите сигнали, идващи от други радиостанции, да ги филтрира и усилва. Процесът на филтриране би бил аналогичен на този, използван при слушалките за елиминиране на шума.

На тази логическа база инженерите разработили успешен прототип на предавател, с който може да се поддържа едновременна комуникация.

Технологията, която вече спечели адмирациите на специалистите и публиката, ще има сериозно влияние върху преодоляване на основния проблем с претоварването на честотите на комуникациите при контрола на въздушния трафик.

В момента ако два самолета се опитат да осъществят контакт с контролната кула на една и съща честота, нито един от тях няма да се свърже, което може да доведе до сериозни инциденти – ситуации, които биха били избегнати с новите двупосочни канали за комуникация.

Водещи

Най-четени