Синтетични пори обещават технологична революция 08.08 | 19:12

Те са с наноразмери и имитират важни свойства на естествените пори на клетъчните мембрани

От Георги Георгиев

Вдъхновени от природата, учени от международен изследователски екип създадоха синтетични пори с миниатюрни размери. Те имитират действието на естествените йонни канали в клетъчните мембрани. Последните играят важна роля за баланса на веществата и здравето на организмите, като строго ограничават елементите, на които е позволено да проникват в клетките.

Изкуствените пори, които учените създали, са пропускливи за йоните на калия и водните молекули, но не и за други видове йони като тези на натрия или лития. Това ниво на изключителна избирателност е безпрецедентно за синтетичните тъкани, коментира Бинг Гонг, професор по химия от Университета в Бъфало и ръководител на проекта.

За да създадат синтетичните пори, учените разработили метод, който позволил на специфични молекули във формата на поничка, наречени твърди макроцикли (rigit macrocycles), да се съберат на куп една върху друга. Следващата стъпка на учените била да "съшият" тези купчини молекули заедно, използвайки hydrogen bonding.

В резултат на този прецизен процес на самосглобяване се получила нанотръбичка, чийто вътрешен диаметър бил по-малък от един наноментър или по-точно 8,8 ангстрьома.

Успехът на проекта обещава да постави основите на множество нови технологии. В бъдеще учените ще могат да използват тези изключително фини пори за пречистване на вода, унищожаване на ракови клетки или дори лекуване на болести посредством регулирането на веществата в клетките.

Следващата цел, която изследователите си поставят, е да настроят структурата на порите така, че да позволява нужната селективна пропускливост.

Водещи

Най-четени