Сонда на НАСА доказа елементи от Теорията на относителността 09.05 | 14:49

Прецизна система от жироскопи доказа, че земната гравитация изкривява времето и пространството

От Георги Георгиев

Обектите във вселената с огромна маса наистина изкривяват времето и пространството с гравитационното влияние, което оказват, обявиха учени след като специална сонда на НАСА потвърди на практика два ключови елемента от Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн.

Доказателството бе получено в рамките на проекта "Гравитационна сонда B” (GP-B) един от най-дългите в историята на агенцията, информира АФП.

Физическият експеримент, качен на борда на сателита, се е разработвал в продължение на цели четири десетилетия до 2004 г., когато сондата бе изстреляна на височина 400 км. над земната повърхност.

Във вселената на Айнщайн времето и пространството са "впримчени" в гравитацията на масивните обекти. Това важи и за Земята, която също изкривява пространството около себе си, обясняват учените.

GP-B доказа две от най-задълбочените предвиждания на вселената на Айнщайн, които имат всеобхватно влияние върху бъдещите астрофизическите изследвания, допълват те.

Сателитът носи на борда си система от усъвършенствани жироскопи, които измерват как Земята "издърпва" времето и пространството при въртенето си. Тя го прави по подобен начин по който въртяща се в карамелен сироп ябълка завихря гъстата течност около себе си.

Ако теорията на Айнщайн се окажела погрешна, жироскопите в сондата би трябвало да запазят една и съща посока докато са в орбита, се казва в изявлението на НАСА. Вместо това те отчели измерими промени в положението си от порядъка на ъглови минути. Процесът бил предизвикан от завихрянето на земната гравитация.

Измерванията на сондата били невероятно близо до предвижданията на Айнщайн, сочат откритията, публикувани в сп. Physical Review Letters.

Идеята за създаването на сондата е възникнала първи път през далечната 1959 г. и е била разработвана в продължение на десетилетия. Технологиите, които били създадени в процеса на работа, в последствие били използвани при създаването на прецизни GPS системи и при отчитането на фоновата радиация във вселената.

Освен учени в проекта GP-B през годините са участвали стотици студенти и десетки ученици. По него работили и известни имена като Сали Райд – първата американка в космоса както и нобеловият лауреат Ерик Корнел.

Най-четени