Спътници възстановиха маршрута на Челябинския метеорит 22.10 | 09:42
Новият метод може да се използва за проследяване на падането на космически тела
Траекторията на полета на Челябинския метеорит след влизането му в атмосферата беше възстановена от американски учени въз основата на данни от спътници.
Методът на изследователите може да се използва за проследяване на падането на космически тела над населени територии, се казва в статия, публикувана в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences.
Сутринта на 15 февруари в района на Челябинск в атмосферата влиза голям метеорит, чиято маса се оценява на 7000-10 000 тона. Той се движи със скорост около 18 км в секунда и се взривява на височина около 30 километра. Ударната вълна от взрива с мощност от 100 до 500 килотона избива стъклата на множество сгради и нанася щети на домовете в Челябинск, а стотици хора са ранени.
По-рано астрономи от Чехия, Колумбия и редица други страни възстановили траекторията на метеорита, основавайки се на многобройни видеозаписи и снимки, направени от жители на региона. Стивън Милър от университета в Колорадо и колегите му решили да тръгнат "от горе на долу" и да се опитат да възстановят "маршрута" на Челябинския метеорит въз основа на спътникови наблюдения.
Учените анализирали данните от геостационарните апарати – четири европейски спътника, един китайски, японски и корейски. Освен това авторите на изследването използвали данните от полярно-орбиталния американски апарат DMSP. Всички те наблюдавали района на падането в продължение на няколко минути преди, по време на и след полета на метеорита.
На спътникови снимки добре се вижда димната следа на космическото тяло, но от двуизмерните снимки било много трудно да се възстанови положението на тази следа в пространството. Учените използвали данните за положението на спътниците, за да възстановят 3D картината, и накрая получили параметрите на траекторията, които добре се съгласували с изчисленията на чешките учени, опиращи се на наблюдения от Земята.
"Тези резултати показват, че спътниците могат да се използват за описание на падането на метеорити, които често се случват извън пределите на плътно населените места", цитира статията РИА Новости.
Водещи
-
Отменят режима на водата в Плевен
Община Плевен преработи част от своите проекти към Министерството на регионалното развитие и...
02.12 | 11:15
-
Каква е пътната обстановка в страната?
Най-много сняг и дъжд имаше в Югозападна България, проходими ли са при зимни условия пътищата...
02.12 | 10:45
-
Главчев: Това, което се случва в парламента вече не е смешно, служебното правителство ще продължи да работи докато трябва
Пред медиите той определи като „странно“ председателят на НС да бъде третиран като потенциален...
02.12 | 10:15
-
Изплащането на пенсиите през декември 2024 г. чрез пощенските станции ще започне на 9 декември
Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този месец е 16 декември -...
02.12 | 10:01
Най-четени
-
Кунчев: Всяка година повишаваме броя на закупените противогрипни ваксини
По думите му 480 000 души са си поставили противогрипна ваксина.
02.12 | 09:13
-
133-тата годишнина от създаването на Военномедицинска академия
На тържественото събрание днес ще присъства също началникът на отбраната адмирал Емил...
02.12 | 09:15
-
Хората от сливенското село Крушаре обявиха, че няма да допуснат до стопанствата си ветеринарните власти да вземат проби
"Ако пуснем някой вътре може да пренесе зараза, знам ли?".
02.12 | 09:45
-
Времето днес, прогноза за понеделник, 2 декември
02.12 | 07:59