Създадоха рекордно по сила магнитно поле 30.06 | 11:23

Технологията, с която рекордът е постигнат, ще бъде използвана за изследвания на нови материали

От Георги Георгиев

Екип от изследователи постави нов световен рекорд при генерирането на свръхсилни магнитни полета в средата на миналата седмица, информира physorg.com.

За рекордния си опит от 91,4 тесла Сергей Жерлитсин и неговите колеги от лабораторията за изследвания в областта на силните магнитни полета в Дрезден (HDL) за създали специална медна намотка с тегло 200 килограма, в която електрическия поток генерира гигантското магнитно поле за период от няколко милисекунди. При експеримента намотката останала невредима.

Този рекорд не е самоцелен. Технологията, с която е постигнат, ще бъде използвана в изследванията на новосъздадени материали, обясняват учените. Колкото по-мощно е едно магнитно поле, толкова по-прецизно учените могат да изследват тези субстанции, от които един ден ще могат да се правят различни електронни компоненти или свръхпроводници.

Подобни силни магнитни полета се генерират от преминаването на електрически ток през медна намотка. Те обаче създават огромни сили на налягане във вътрешността на намотката. Така например при плътност на магнитния поток от 25 тесла медната намотка ще се разкъса. За сравнение стандартният комерсиален магнит в хладилниците генерира поле с плътност от около 0.05 тесла.

За бъдещите си изследвания в областта на новите материали изследователите се нуждаят от по-мощни магнитни полета с плътност от порядъка на между 90 и 100 тесла. При 100 тесла силите на Лоренц в медния проводник генерират налягане, което е около 40 хиляди пъти по-голямо от атмосферното налягане на морското равнище. При нормални условия то би предизвикало експлодиране на намотката.

За да решат проблема, учените използвали специални медни сплави и допълнителни заздравяващи технологии, способни да издържат на чудовищното налягане.

С постижението си учените от лабораторията в Дрезден успяват да подобряват предишния рекорд от 89 тесла, които е постигнат в лабораторията Лос Аламос в САЩ преди няколко години. В бъдеще се предвижда експерименталната технология да бъде приложена и в други лаборатории по света и така да стане достъпна за повече изследователи.

Водещи

Най-четени