Тази снимка обхваща 50 светлинни години 09.10 | 07:45

Как се получават изображения като това?

От Антония Михайлова

Забележителна мозайка от шест снимки обхваща пространство от около 50 светлинни години.

Една светлинна година е равна приблизително на 63 240 астрономически единици, а една астрономическа единица е равна на разстоянието между Земята и Слънцето (приблизително 150 млн. км). Така че, ако ви се смята, опитайте да изчислите за колко голям участък става дума.

В южната част на съзвездието Персей близо до звездите ε и ζ се намира верига междузвездни газово-прахови облаци. Тези облаци са разположени на разстояние около 1000 светлинни години от Земята. Те са толкова огромни, че заемат върху нашето небе площ, десетки пъти по-голяма от видимия размер на Луната.

Това са бледи облаци и в нито един любителски телескоп не може да се види слабото им светене. За да изследват тяхната структура, астрономите използват услугите на фотографията. С дълга експозиция се наслагва достатъчно светлина от тези далечни образувания. Специалната обработка на изображенията позволява да се получат много красиви картини.

Една от тях виждате тук.

Тази мозайка е съставена от 6 снимки. На нея е запечатан участък от небето, който се намира вдясно от мъглявината Калифорния. Мозайката включва мъглявините IC 348 (вляво) и NGC 1333 (вдясно долу).

Тези газово-прахови облаци са достатъчно студени и затова светят с отразената светлина на млади звезди. Синият цвят свидетелства за наличието в мъглявината на голямо количество прах, който скрива от нас протичащите в облака процеси по формиране на звезди.

Само малък брой особено ярки млади звезди пробиват с излъчването си през праховата завеса и светят в яркосиньо на снимката.

Автор на тази забележителна снимка е британският фотограф Дейвид Пирсън.

1067328

Водещи