Телескоп, който е 30 пъти по-голям от Земята 10.12 | 12:42
Астрономи обединяват мощта на няколко наземни и един орбитален телескоп
На 15 ноември тази година 100-метровият радиотелескоп в Ефелсберг, Германия, три 32-метрови руски антени от мрежата QUASAR и един украински 70-метров радиотелескоп в Евпатория взеха участие в първите успешни интерферометрични наблюдения, извършени с помощта на намиращата се в орбита 10-метрова антена "Спектр-Р". Обект на изследванията е бил далечният, ярък и много компактен квазар 0212+735.
"Спектр-Р" е част от руския проект за радиоизследвания на Вселената "РадиоАстрон". Изстрелян през юли тази година, той е най-големият телескоп в орбита в момента.
Интерферметричните сигнали са били успешно уловени от екипа на "РадиоАстрон" в пространството между "Спектр-Р" и наземните антени, с което астрономите поставиха нов световен рекорд за размер на радио интерферометър.
"Тези невероятни резултати потвърдиха очакванията ни, че сме способни чрез новия телескоп да изследваме условията и най-вътрешните региони на квазерите в безпрецедентни детайли”, казва Антон Цензус, директор на Института по радиоастрономия "Макс Планк" в Бон.
Квазарите са тайнствени обекти, съществували в ранната вселена, които излъчват милиарди пъти по-голяма енергия от Слънцето. Те обаче се намират в най-отдалечените кътчета на Вселената. Слабите сигнали, които идват от тези области, изискват координираното използване на най-чувствителните радиотелескопи в света, като например 100-метровата чиния в Ефелсберг.
За да проведат тези наблюдения, астрономите записали уловените от космическия телескоп "Спектр-Р" данни от квазара 0212+735 и ги пратили към Земята. Впоследствие тези данни били комбинирани със записите, направени по същото време от наземните радиотелескопи.
По този начин астрономите успели да получат изображения на далечни обекти с точност, която би се получила от телескоп, чийто диаметър на чинията е колкото разстоянието между участващите телескопи.
По време на наблюденията на квазара 0212+735 руският сателит бил на 100 хил. км от Земята. В бъдеще астрономите планират да направят изследвания, когато "Спектр-Р" ще се намира на разстояние от 360 хил. км от Земята, създавайки по този начин телескоп, който е 30 пъти по-голям от размера на нашата планета.
Подобен уред ще постигне резолюция от една 100-хилядна от дъговата секунда. Тази резолюция е достатъчна за измерване на размера на монета от един цент на повърхността на Луната.
Тази вълнуваща нова възможност за изследване на Космоса ще помогне за решаването на някои от най-трудните проблеми в астрофизиката, като произхода на най-високоенергийните частици в Космоса и природата на свръхмасивните черни дупки.
Водещи
-
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите искат да спрат Сарафов
Има вариант президентът да не издаде указ за избор на главен прокурор
08.01 | 21:00
-
Как да открием своя личен финансов код и как да го използваме?
Тези числа носят богатство и просперитет
08.01 | 20:45
-
Срещу избора на Сарафов: „Правосъдие за всеки“ отново на протест
Призовават за по-голяма експедитивност и решителност в законовите промени
08.01 | 20:30
Най-четени
-
Без бензин може да останем от март
„Готови сме, знаем проблема и работим по него. Надяваме се в парламента да припознаят също...
08.01 | 12:00
-
Неофициално: Подновяват преговорите за кабинет
В понеделник президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време на преговарящите...
08.01 | 09:59
-
Инцидентът блокира временно тунел "Топли дол"
От МВР потвърдиха, че при инцидента няма пострадали хора. Автомобилът е изтеглен извън пътното...
08.01 | 09:45
-
Герджиков: В момента ври казан
Вързаха ръцете на президента с тази т.нар. домова книга, която е голяма смешка и се чудя как...
08.01 | 15:00