Учени откриха нов радиационен пояс на Земята 01.03 | 16:46
Определят го като "загадъчен" и "феноменален", поради непостоянния му характер
Американски учени откриха още един радиационен пояс на Земята, съобщава БТА.
Поясът, открит с помощта на научни спътници изстреляни през август миналата година, предизвиква смут сред астрономите и специалистите на НАСА.
Учените го определиха като "загадъчен" и "феноменален". Те нямат обяснение защо не са го видели по-рано. Също така допускат да става въпрос за някакво рядко явление.
"Природата продължава да ни изненадва", призна водещият сътрудник на Центъра за космически полети "Годард" на НАСА Шри Канекал.
Канекал съобщи, че третият радиационен пояс е бил открит от космическите апарати между две други, вече известни, зони на повишена радиация, намиращи се на височина няколко хиляди километра над Земята.
"Първоначално помислихме, че това изглежда доста странно и, навярно, с приборите ни се е случило нещо, разказва специалистът. Но времето минаваше, а радиационният пояс си оставаше на мястото. Проверихме приборите и се убедихме, че с тях всичко е наред. "
С времето обаче учените били изправени пред още по-голяма изненада. След около месец от началото на наблюденията третият радиационен пояс изчезнал след мощно изригване на Слънцето, показвайки непостоянния си характер.
Сътрудниците на НАСА смятат, че откритието променя сегашните научни представи за радиационните пояси на Земята, открити още през 1958 година при полетите на съветски и американски спътници. Те представляват области в магнитосферата, в които се натрупват високоенергийни заредени частици, основно протони и електрони.
Изучаването им е необходимо за подготовката на полети в далечния космос, където съществува опасност от повишено въздействие на радиацията върху организма на човека. НАСА изстреля два спътника-близнаци за изучаване на радиационните пояси на Земята на 30 август миналата година с ракетата-носител "Атлас 5".
Полетът бе осъществен от базата на ВВС на САЩ недалеч от Кейп Канаверал в щата Флорида. Проектът е разработен в центъра "Годард" със съдействието на редица други научни лаборатории и е разчетен за две години.
Сега спътниците са на висока елиптична орбита и с многобройните си прибори предават на Земята информация за процесите, които стават във вътрешния и външен радиационен пояс. Спътниците се движат един след друг, което позволява на учените да сравняват данните, постъпващи от една и съща точка в пространството с известен интервал от време.
Водещи
-
В Южна България обявиха огнище на инфекциозна конска анемия
Да забрани придвижване на еднокопитни животни от заразения животновъден обект/стадо, с...
09.01 | 13:59
-
Обявиха професия №1! Изненадата
Πъpвaтa пeтицa ce дoпълвa oт ĸypиepи, coфтyepни paзpaбoтчици, cтpoитeлни paбoтници и...
09.01 | 13:45
-
Обявяването на тазгодишните номинации за "Оскар" беше отложено с 2 дни
Конан О'Брайън ще бъде водещ на церемонията по връчването на "Оскар"-ите през 2025 г. в театър...
09.01 | 13:14
-
С голямо мнозинство Народното събрание прие на първо четене трите предложени законопроекта за изменения в Закона за вероизповеданията
Повод за законодателните промени
09.01 | 13:00
Най-четени
-
ГЕРБ подновява преговорите с БСП и ИТН
От пресцентъра на ГЕРБ съобщиха, че са отправили покана за разговори към Българската...
09.01 | 09:15
-
Още един пролетен ден: Слънце, от 14° до 20°С
По-ниски ще са температурите - до 5°-8°, в районите с мъгли
09.01 | 08:00
-
Веселин Вешев от „Възраждане“ се отказва от депутатския си имунитет
Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова в началото на днешното...
09.01 | 10:30