Учени създадоха „кристали-бебета“ 24.01 | 08:00

Миниатюрните кубчета оловен сулфид съдържат едва 32 двойки атоми на оловото и сяр

От Георги Георгиев

Изследователи от Държавния университет "МакНийс" в Луизиана, Университета "Джон Хопкинс" в Мериленд и Университета "Констанц" в Германия доказаха съществуването на миниатюрни "кристали-бебета" създадени от 32 двойки атоми на оловния сулфид ((PbS)32).

До откритието се е стигнало вследствие на симулации, изчисляващи енергията и геометрията на структури, съдържащи различни на брой атоми.

Така учените установили, че 32-та атома на оловния сулфид образуват най-малките стабилни шестостенни кристали, открити до момента в природата.

Оловният сулфид представлява кристално съединение (PbS), формиращо се, когато равен брой оловни и серни атоми разменят електрони и се свързват един с друг, формирайки кубични кристали.

Учените също така тествали експериментално своите теоретични открития чрез внимателно поставяне на клъстери от по 32 атома върху графитена повърхност. Върху нея "кристалите -бебета" можели лесно да мигрират един към друг и да се слеят, формирайки по-големи наноструктури.

Използвайки сканиращ тунелен микроскоп, учените потвърдили на практика, че нанокристалите от (PbS)32 се събират точно по начина, по който теорията предвиждала. Това означавало, че те били със структурата на големите кристали.

Резултатите от изследването ще помогнат за по-доброто разбиране на начина, по който веществата се формират в твърдо агрегатно състояние.

 

Водещи

Най-четени