Учени "създадоха" светлина във вакуум 18.11 | 11:08

Експериментът би могъл да се използва за разработка на квантови компютри

От Ивайло Ачев

Светлина във вакуум – учени от Техническия университет "Чалмърс" успяха да докажат, че това явление е възможно, пише PsyOrg.com.

Твърдението, че е възможно да съществува светлина в условията на вакуум, датира от над 40 години. Благодарение на иновативна технология експертите успяха да уловят част от фотоните, които непрекъснато се появяват и изчезват в условията на вакуум.

Експериментът е базиран на един от най-известните принципи в квантовата механика – вакуумът не представлява "всеобхватна празнота". В условията на вакуум има един куп различни частици, които непрекъснато се появяват и изчезват – т.нар. електромагнитна вълна.

Именно състоянието на появяване и изчезване е било овладяно от Кристофър Уилсън и колегите му от "Чалмърс". Това е станало чрез използване на огледало, което се движи със скорост, която е почти толкова висока, колкото и на светлината. Огледалото се използва, за да се накарат фотоните буквално да рикошират от него. Феноменът е известен като динамичен Казимиров ефект.

"Тъй като не е възможно да задвижим огледало с такава скорост, използвахме друг метод – вместо да променяме физическата дистанция до огледало, ние използвахме късо съединение, което влиза в ролята на огледало за микровълните", обяснява Пер Делзинг, друг от екипа, извършил експеримента.

Самото "огледало" се образува от квантов електронен компонент, който е изключително чувствително към магнитни полета. С промяната на посоката на магнитното поле няколко милиарда пъти в секунда, учените създават огледало, което вибрира със скорост, равна на 25% от скоростта на светлината.

Резултатът е, че фотоните се появяват във вакума "по двойки" и е възможно да се измери микровълновата радиация. Огледалото предава част от кинетичната си енергия на виртуалните протони и им помага да се материализират.

Появяващите се благодарение на огледалото двойки протони могат да бъдат използвани за опити при разработката на квантови компютри, твърдят учените.

Водещи

Най-четени