Часовник, който изостава с една секунда на 200 млрд. години? 10.11 | 15:51

Бъдещите ядрени часовници ще бъдат 60 пъти по-точни от атомните

От Георги Георгиев

От 60 години светът приема атомния часовник като златен стандарт за отчитане на времето. Точността на най-прецизните модели му позволява да изостава само с 4 секунди за период от 13,5 млрд. години или приблизително от времето на Големия взрив.

Изглежда обаче, че съществува дори по-точен метод за измерване на времето. Кори Кембъл от Технологичния институт на щата Джорджия и петима негови колеги са описали начин за създаването на нов ултраточен ядрен часовник, който ще може да измести сегашните атомни модели, съобщава PhysOrg.com.

Каква е принципната разлика между двете устройства? Докато атомният часовник е базиран върху вибрациите на електроните, които обикалят около атома, то ядреният му събрат ще работи благодарение на технология за регулирането на пространствената ориентация на електроните с лазер. Тази ориентация на електроните ще кара ядрото на атома да превключва периодично между ниско и високо енергийно състояние.

В резултат би се получил часовник, настройван с помощта на лазер, който на теория ще изостава с една секунда на 200 млрд. години или над 14 пъти по-дълго от възрастта на Вселената. Той ще бъде 60 пъти по-точен и от най-точните съвременни атомни часовници. Основната причина за много по-голямата точност на ядрения часовник в сравнение с атомния е, че последният се влияе от околните магнитни и електрически полета, които леко могат да променят вибрациите на електроните. Благодарение на лазера за контрол върху енергийните стойности на ядрата, бъдещите часовниците ще станат много по-устойчиви към подобни влияния.

Единствената по-сериозна практическа трудност пред създаването на работещ модел е откриването на точната честота на лазера, обясняват учените.

За повечето от нас високата точност на часовника не е от такова значение. За поддържането ѝ се използва т.нар. глобална система на Координираното универсално време (UTC), която сравнява обикновените часовници навсякъде по света. Системата работи на базата на атомни часовници, като използва и т.нар. високосни секунди за коригиране промените в скоростта, с която Земята обикаля около Слънцето.

За други дейности, като например позиционирането чрез навигационни системи като GPS, е нужна по-голяма точност на измерване, каквато само атомните часовници могат да предложат.

Водещи