Часовник, който изостава с една секунда на 200 млрд. години? 10.11 | 15:51
Бъдещите ядрени часовници ще бъдат 60 пъти по-точни от атомните

От 60 години светът приема атомния часовник като златен стандарт за отчитане на времето. Точността на най-прецизните модели му позволява да изостава само с 4 секунди за период от 13,5 млрд. години или приблизително от времето на Големия взрив.
Изглежда обаче, че съществува дори по-точен метод за измерване на времето. Кори Кембъл от Технологичния институт на щата Джорджия и петима негови колеги са описали начин за създаването на нов ултраточен ядрен часовник, който ще може да измести сегашните атомни модели, съобщава PhysOrg.com.
Каква е принципната разлика между двете устройства? Докато атомният часовник е базиран върху вибрациите на електроните, които обикалят около атома, то ядреният му събрат ще работи благодарение на технология за регулирането на пространствената ориентация на електроните с лазер. Тази ориентация на електроните ще кара ядрото на атома да превключва периодично между ниско и високо енергийно състояние.
В резултат би се получил часовник, настройван с помощта на лазер, който на теория ще изостава с една секунда на 200 млрд. години или над 14 пъти по-дълго от възрастта на Вселената. Той ще бъде 60 пъти по-точен и от най-точните съвременни атомни часовници. Основната причина за много по-голямата точност на ядрения часовник в сравнение с атомния е, че последният се влияе от околните магнитни и електрически полета, които леко могат да променят вибрациите на електроните. Благодарение на лазера за контрол върху енергийните стойности на ядрата, бъдещите часовниците ще станат много по-устойчиви към подобни влияния.
Единствената по-сериозна практическа трудност пред създаването на работещ модел е откриването на точната честота на лазера, обясняват учените.
За повечето от нас високата точност на часовника не е от такова значение. За поддържането ѝ се използва т.нар. глобална система на Координираното универсално време (UTC), която сравнява обикновените часовници навсякъде по света. Системата работи на базата на атомни часовници, като използва и т.нар. високосни секунди за коригиране промените в скоростта, с която Земята обикаля около Слънцето.
За други дейности, като например позиционирането чрез навигационни системи като GPS, е нужна по-голяма точност на измерване, каквато само атомните часовници могат да предложат.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34