Човешка глава ще се присажда за час 12.07 | 08:01
Италиански неврохирург разказва как трябва да се извърши трансплантацията
Италианският неврохирург Серджо Канаверо, който наскоро взриви обществеността с обещанието в близко бъдеще присаждането на глава да стане рутинно, разказва как възнамерява да провежда такива сложни операции.
Както отбелязва QZ.com, той привежда данни за своята работа, опиращи се на експерименти по трансплантация на части от тела на животни, проведени през 70-те години на ХХ век.
Канаверо забелязал, че главният проблем, с който се сблъскват учените, се заключава в това, че те не успяват да съединят гръбначния мозък на донора и реципиента и човек остава парализиран от врата надолу. Но сега докторът уверява, че медицината силно се е придвижила наред.
За нормалното провеждане на операцията е необходимо да се изпълнят няколко условия: двамата пациенти да се намират в една операционна, главата да се охлади до 12-15°С, да се охлади и донорското тяло, а сърцето да бъде спряно. Освен това лекарите ще бъдат силно ограничени във времето и ще трябва да извършат сложната операция в рамките на един час.
Канаверо предлага да се направи изключително точен разрез на гръбначния стълб, а след това просто да се направи механично съединяване на главата и тялото. Когато разрезът е прецизен, аксоните от гръбначния мозък на донора и реципиента може да се съединят, а клетъчните мембрани – да се възстановят. Това ще пусне механизма на регенерация в тялото.
Както отбелязва Канаверо, тук може да помогне полиетиленгликол – той се прилага за лечение на увреден гръбначен мозък и възстановяване на нервните връзки при кучета.
Водещи
-
Еврото: Какви ще бъдат прекъсванията на всяка банка у нас около 1 януари?
Основното техническо прекъсване, което ще засегне клиентите на абсолютно всички банки, е...
29.12 | 16:00
-
Пожарната със съвети към гражданите заради силния вятър
Ето какво е препоръчително да не правите
29.12 | 15:40
-
Фискалният съвет бие тревога: Държавният дълг расте лавинообразно
Бюджет 2026 е в риск - приходите са надценени, разходите – неконтролируеми, а бюджетната...
29.12 | 15:20
Най-четени
-
Фон дер Лайен заяви, че трябват "железни" гаранции за сигурността на Украйна
Тя зааяви това след видеоконферентен разговор с президентите на Украйна Володимир Зеленски и...
29.12 | 10:32
-
Вигенин за еврото: След няколко месеца ще видим, че нищо драматично не се е случило
Всички ще свикнем
29.12 | 11:00
-
Симеон Матев: Климатичните аномалии се превръщат в норма
По думте му 2025 ще бъде сред петте най-топли години в България
29.12 | 11:15
-
Кристин Лагард за еврото: Чакането на България почти приключи
Президентът на ЕЦБ определи момента като исторически етап, който укрепва търговията,...
29.12 | 14:20