Интерпол започва проверка на Панагюрското съкровище 17.02 | 21:05
Имало съмнение, че може и да е фалшификат
Интерпол започва проверка на Панагюрското съкровище. Наследниците на неговите откриватели се усъмниха, че то може да е подменено с фалшификат.
Павел Цветанков и Стефка Ангелова са завели осем дела във Върховния административен съд, в които спорят чие е най-известното българско съкровище и истинско ли е то, предаде bTV.
Днес в съда за пореден път не се явиха юристи, които да защитят съкровището. Позицията им беше предоставена писмено.
Цветанков от години води спорове с държавата, като твърди, че за 64 години съкровището е променило теглото и размерите си.
"На 10 декември 1949 г. е тежало 7 кг и половина, а преди 1 година, при измерване в НИМ – официално, със сертифицирани уреди, е тежало 6 кг 192 грама...”, посочи той.
Един от ритоните с глава на елен след 64 години е станал с 11 грама по-тежък, а каните са станали по-високи с по 5 и с по 3 сантиметра". Това твърди Цветанков и показва данни от регистрите на държавния музеен фонд, Пловдивския музей и Националния исторически музей.
От Националния исторически музей отказаха коментар с мотива, че съдебните искове са несъстоятелни. От Пловдив пък заявиха, че държавата веднъж завинаги трябва да пресече съмненията, че съкровището е подменено.
Водещи
-
Българският отбор по волейбол срази Украйна на Лига на нациите
Това е победа номер 5 за волейболистите ни
28.06 | 18:00
-
Демерджиев: Злите езици говорят, че зад доставящите мантинели стои бивш премиер
Вътрешният министър обясни, че вече са обобщени преписките, водени в МВР, свързани с кражбите...
28.06 | 17:40
-
Триумф! Алекса Рашева спечели 5 от 5 златни медала в Испания
Страххотно представяне на 16-годишната ни гимнастичка
28.06 | 17:20
-
Светлана Василева - ужасена от магии
Бишата жена на Християн Гущеров с поредно втрещяващо интервю
28.06 | 17:00
Най-четени
-
Полицията павана много хентанил на АМ “Тракия” до Пловдив
Ударът е реализиран на 26 юни
28.06 | 10:40
-
Николай Василев: Това е бюджет на мързела, страха и некадърността
След думата "свинщина" има само още една - "оставка", категоричен е бившият министър на...
28.06 | 15:30
-
Иво Сиромахов: ВСС и сюжетът "Стоян Мавродиев" са тестовете за правителството
"Ако сменят едни крадци с други крадци - дните на правителството са преброени", смята той
28.06 | 13:00