КЗП: Внимавайте с курса на ченйджовете по морето 14.06 | 11:22
Предишните години се натъквахме на много нелоялни практики, казва Димитър Маргаритов
Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов предупреди туристите да бъдат изключително внимателни при ползването на обменни бюра по Черноморието по отношение на предоставяната информация за валутните курсове.
В минали периоди Комисията се е натъквала на нелоялни практики, които са имали за цел да заблудят потребителите – най-вече живеещи в чужбина българи и чуждестранни граждани, които са дошли на почивка у нас.
"Бяха поставени сувенири с флаговете на различни държави на табло, което създава впечатление, че това са валутни курсове, а всъщност става дума за стойността на тези продукти – например значки, отварачки или нещо подобно с националните флагове на държавите, чиито валути най-често се обменят”, даде пример Маргаритов. "Вие от това сте примамени да влезете в този обект, като разчитате, че това е някакъв много изгоден курс, а впоследствие се оказва, че курсът е съвсем различен. Заблуждаваща практика, която подлежи на санкция”, коментира той по bTV радио.
В предаването "Важното, казано на глас" председателят на КЗП даде препоръки и на тези, които все още не са запазили своите летни почивки и планират да го направят през интернет. Той предупреди да се внимава много за мними търговци най-вече в социалните мрежи и за нелоялни практики в онлайн платформите за настаняване и туризъм. "Да не се доверяват на анонсите, които понякога – за резервация в последния момент особено – казват: "само две стаи”, "направи резервацията веднага”, а да правят съпоставки на различен тип оферти от различни източници. Тогава човек може наистина да се ориентира най-добре и да види дали представяното като изключително изгодно действително е толкова изгодно, сравнено с други предложения, не непременно анонсирани като "последния момент”, "последната свободна стая” и т.н.
Маргаритов отчете тенденция за спад на нарушенията в сферата на туризма в последните години. "Трябва да се стремим да я запазим и нарушенията да стават все по-малко, да не са тежки, да не са свързани с осъществяване на дейност в некатегоризирани обекти, защото – макар туризмът да е много сложен отрасъл и да влияят много фактори върху неговото развитие, колкото по-добро е качеството на услугата и колкото по-малко са оплакванията, толкова по-сериозни са и тенденциите за ръст на туристите.”
Водещи
-
Управляващи и опозиция се сбиха в сръбския парламент
Председателката на парламента Ана Бърнабич прекъсна временно заседанието, но инцидентите в...
25.11 | 17:59
-
БСП - Обединена левица кани на среща пет формации
Социалистите се стремят към постигане на консенсус относно основните приоритети в работата на...
25.11 | 17:40
-
Днес официално беше подписан договорът за стадион "Георги Аспарухов"
Припомняме, че веднага след решението на Столичния общински съвет (СОС) за прехвърляне...
25.11 | 17:20
-
Кремъл: В обкръжението на Тръмп говорят за мирно споразумение по въпроса за Украйна
Песков направи изявлението си, след като бе помолен да коментира интервю на Майк Уолц, когото...
25.11 | 16:59
Най-четени
-
ГЕРБ не вижда готовност за мнозинство за избор на парламентарен председател
От партия ГЕРБ дадоха нов извънреден брифинг за политическото напрежение и безисходица в...
25.11 | 13:45
-
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
„При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, докато при коронавируса се...
25.11 | 10:15
-
Забраняват отоплението на твърди горива в 9 района в София
Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София.
25.11 | 14:15