Кажи, Европа! Какво да правим с АЕЦ "Белене"? 29.06 | 11:52
Концепцията ни за газовия хъб е много добра, но нека и ЕК ни похвали, е поискал Борисов от Туск
Премиерът Бойко Борисов поиска от председателя на Европейския съвет Доналд Туск ясната и категорична позиция на Европейската комисия и нейните служби за газоразпределителния център, както и въпроса за съгласуване на последващите действия на България след решението на Арбитражния съд в Женева по търговския спор между НЕК и "Атомстройекспорт” във връзка с АЕЦ "Белене”. Борисов е поставил въпроса за неопределеността около проекта "Южен поток” и очакваната от Брюксел позиция за АЕЦ "Белене”.
Това стана на среща между двамата тази сутрин в Брюксел, състояла се по искане на Туск във връзка с големите енергийни проекти, които могат да се реализират у нас. Срещата е продължение на телефонния разговор между Туск и Борисов миналата седмица, уточниха от пресцентъра на МС.
"Концепцията ни за газовия хъб е много добра и би била от полза за всички страни в региона. Ние обаче искаме да получим уверението на Комисията, че от правна гледна точка тя отговоря изцяло на европейското законодателство", е посочил министър-председателят. И препоръча ускоряване на диалога в съвместната работна група между българската страна и ЕК по темата.
"България стриктно изпълнява задълженията си като държава-членка на ЕС, но също така очаква поставените от нея въпроси да получават своевременни отговори. И трите проекта са от съществено значение за реализиране на енергийната стратегия на Общността, основна част от която са диверсификацията на източниците и трасетата на доставки. Нито един от тези три проекта не е само български, те касаят позиции и решения на ниво - Европейски съюз”, е подчертал премиерът пред председателя на ЕС.
От своя страна Доналд Туск пък е поел ангажимент в кратки срокове да информира българското правителство по какъв начин европейските институции ще реагират по поставените от Бойко Борисов теми, като е гарантирал, че страната ни ще получи становище по проектите, става ясно от прессъобщението.
Припомняме, че международният арбитражен съд в Париж взе решение по жалбата на руската компания ”Атомстройекспорт”, с което задължава НЕК да заплати произведеното до момента оборудване за проекта АЕЦ ”Белене”. България е задължена да плати на Русия обезщетение в размер на 550 ммлн. евро.
Самият проект беше прекратен от парламента с мотива, че липсват пари за централата. Всички страни по делото останаха доволни от решението на арбитража.
Водещи
-
Мъск ще закрива USAID: Това е агенцията, финансирала изследвания на COVID-19
Според милиардера тя е давала пари за проучвания на биологични оръжия, убили милиони по света
03.02 | 15:50
-
Кола помете няколко пешеходци на тротоар в Димитровград
Автомобилът бил ударен отзад, преди да блъсне хората
03.02 | 15:40
-
Шведските власти освободиха кораба "Вежен"
Разследването е установило, че не става въпрос за саботаж
03.02 | 15:30
-
КНСБ: Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия
Минималното обезщетение за безработица да се увеличи така, че месечният му размер да достигне...
03.02 | 15:20
Най-четени
-
Продължава разследването на двойното убийство във Вакарел
От прокуратурата заявиха, че има данни по разследването, че жената е споделяла за проблеми със...
03.02 | 09:30
-
Нов бум на телефонните измами
Основният индикатор, че е измама е че по телефона се искат пари.
03.02 | 09:59
-
Премиерът обяви какви теми ще се обсъждат на неформалната среща на лидерите на ЕС в Брюксел
"Важно за България е разбирането за мястото на страната в този сложен политически контекст",...
03.02 | 12:45
-
Коя е "доктор" Арина Гудз, която пострадали от ботокса сочат за фаталната козметичка
Преди около 3 седмици жената, представяща се за лекар, е обявила промоция от 30% за...
03.02 | 11:59