Как изглежда нашата част от Вселената? 11.03 | 10:55
Създадоха карта на Млечния път и съседните галактики
Учените за първи път съставиха карта на локалния участък от Вселената, в който се намира Млечният път. Нашата галактика се оказва в малка подредена група от подобни една на друга галактики.
Известно е, че Млечният път и нейната близка съседка – галактиката Андробмеда, са доминиращите членове от малка група галактики, така наречената Местна група, заемаща пространство от около 3 милиона светлинни години. За съжаление досега учените знаят много малко за близкото обкръжение на нашата галактика.
Ново изследване, проведено от астрономите от Йоркския физико-астрономически университет, за първи път дава представа за ярките галактики, които заобикалят Млечния път на участък 35 милиона светлинни години от Земята.
Оказало се, че всички ярки галактики в пределите на 20 милиона светлинни години, включително и Млечният път, са разпределени в тънък диск – при ширина 34 милиона светлинни години той има дебелина само 1,5 млн. светлинни години. Млечният път и Андромеда са заобиколени от дванадесет големи галактики ("групата на гигантите"), разположени в пръстен с диаметър около 24 млн. светлинни години.
Дванадесет от четиринадесетте съседни галактики, включително Млечният път и Андромеда, са спирални галактики. Другите две са елиптични, те са по-стари и са разположени от противоположната страна на Местната група. Възможно е потоците газ и прах от тези галактики да са помогнали за формирането на Млечния път и Андромеда.
Учените открили и интересен факт – "групата на гигантите" се върти около един неголям регион в центъра. Това е необичайно явление, възможно свързано с гравитационното въздействие на Млечния път и Андромеда в период, когато Вселената е имала доста по-малки размери.
Ясната граница на Местната група галактики навежда астрономите на мисълта, че за нейното раждане е било достатъчно незначително локално увеличение на плътността на веществото. За да се образува подобна подредена структура на Млечната група, близките галактики трябва да се формират в относително тънък слой тъмна материя.
"Неотдавнашните изследвания на по-отдалечени ъгълчета от Вселената показаха, че галактиките се намират в дискообразни и нишковидни клъстери, разделени от обширни празнини – разказва авторът на изследването проф. Маршъл Маккол. – Вселената напомня на гъба и нашата нова карта показва, че тази структура се наблюдава не само на големи, но и на малки мащаби."
Водещи
-
Аварии на "Топлофикация - София" оставиха хиляди абонати на студено
Тази сутрин без парно осъмнаха жители на кв. "Хаджи Димитър"
28.01 | 12:15
-
Връхлита ни мощна магнитна буря
Платформа предупреждава чувствителните хора за възможност от смущения.
28.01 | 12:00
-
Иззеха голямо количество алкохол с изтекъл срок на годност от магазин
На 27 януари е извършена проверка от униформени и служители на ТД „Митница“-София.
28.01 | 11:45
-
През февруари изтича валидността на 409 380 бр. годишни винетки
При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват...
28.01 | 11:30
Най-четени
-
Продължава издирването на мъжа, който изчезна след взрива на газовата инсталация в Банкя
Вследствие на взрива има и нанесени материални щети и на съседни къщи. Разследващите заявиха,...
28.01 | 09:30
-
До 18 градуса днес, слънце над цялата страна
28.01 | 08:02
-
Драстично увеличение на заболеваемостта от грип отчитат здравните власти в Перник
Перник броят на болните е нараснал почти двойно, достигайки 261 случая на 10 000 души...
28.01 | 10:45