Какво да правим, ако имаме херния? 15.07 | 22:15
Ако е генетично, не можете да я избегнете. Просто спортувайте!
![Какво да правим, ако имаме херния?](http://inews.bg/pictures/1747941_1004.jpg)
При херния спортът не е противопоказен, а е препоръчителен. Съвременното схващане дори е, че пациенти, диагностицирани с херния, докато бъдат оперирани, е хубаво да се натоварват физически. Съветът отправи пред Дарик един от най-добрите коремни хирурзи в България доц. Теодор Атанасов, началник на Клиниката по лапароскопска хирургия в столичната болница "Софиямед."
Медикът изтъкна, че при всеки човек има генетична предпоставка да развие херния или да не развие. Ако обаче един човек е предразположен към това заболяване, дори да се пази, не значи, че няма да го развие.
Има различни схващания и теории, но най-съвременните тези са, че това е заболяване на съединителната тъкан и е свързано с определени комбинации на различните типове колаген при всеки човек, като съответно и при всеки род. Това е генетична предпоставка човек да развие херния. Самото заболяване не се предава генетично в семейството, а се предава предпоставката за неговото развитие на базата на това, че съединителната тъкан в тази тъкан е малко по-разтеглива, уточни специалистът.
За дигането на тежко и дали от това може да се получи херния, доц. Атанасов заяви, че това е вярно дотолкова, доколкото тези хора, които са с по-разтегливи тъкани, когато вдигат тежко, по-рано ще развият херния, но ако се пазят, това не означава, че няма да я развият.
"Много хора се занимават с фитнес, с вдигане на тежести, малка част от тях стигат до операции за хернии и общото мнение е, че това не се дължи на спорта. Напротив, съвременното схващане е, че даже и пациенти с диагностицирани херниални дефекти, докато бъдат оперирани, е хубаво да правят физически упражнения, за да се натоварват физически. Защото това укрепва мускулатурата, повишава обемът й, заздравява обвивките на мускулите и заздравява коремната стена, което води до по-бавно разширяване на дефектите и съответно корекцията е по-лесна за хирурзите", каза доц. Теодор Атанасов и препоръча да се спортува.
Водещи
-
Как да разпознаем качествените млечни продукти?
Той коментира, че цената може да бъде показател за качеството на сиренето, но не винаги. Ако...
11.02 | 10:30
-
Трима участници са застрашени от изгонване още в първия епизод на Hell’s Kitchen
Висок адреналин, удивителни рецепти и трима номинирани белязаха огненото начало на седмия...
11.02 | 09:54
-
Грипната епидемия в страната все още не е отминала, въпреки спада в броя на заболелите
Различни варианти на грип удължават епидемията
11.02 | 09:45
-
БНБ: Депозитите на българите надхвърлиха 89 милиарда лева
Кредитите на домакинствата нарастват с над 20% през 2024 година
11.02 | 09:09
Най-четени
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13
-
На 11 февруари 2025 година православната църква отбелязва паметта на Свети свещеномъченик Власий
Честит имен ден
11.02 | 08:08
-
Училища в част от София преминават към онлайн обучение заради спукан топлопровод
Авария остави пет квартала без парно в София
11.02 | 08:33