Камъни и обиди изпратиха сръбския премиер от Сребреница 11.07 | 15:50

Вучич и придружаващите го лица бяха евакуирани и са на път към Белград

От iNews.bg

Сръбският премиер Александър Вучич бе улучен с камък в лицето по време на възпоменателната церемония в Сребреница и бе леко ранен, съобщи електронното издание на вестник "Блиц".

Вучич и придружаващите го лица бяха евакуирани и са на път към Белград, допълва вестникът.

На входа на гробището, където са погребани тленните останки на жертвите, разгневено множество хора проби защитната ограда и се насочи към Вучич и придружаващите го. Към делегацията от Белград полетяха камъни, бутилки, обувки.

"Беше страшно, замерваха ни с каквото намерят", каза член на делегацията.

Множеството викаше: "Четнико, върви си в къщи!"

Премиерът бе улучен от камък в лицето, ранен е, но леко, каза източникът на "Блиц" и добави, че събралите се скандирали "Аллах акбар".

Александър Вучич посети Босна и Херцеговина по случай 20-годишнината от клането  на 8000 босненски мъже и момчета  в Сребърница през юли 1995 год.

В Мемориалния център Поточари в Босна и Херцеговина ще бъдат погребани тленните останки на 136 новоидентифицирани жертви, съобщиха информационните агенции.

В памет на жертвите от Сребреница 11 юли е ден на траур в босненската Мюсюлманско-хърватска федерация, а по решение на ЕП европейските страни го отбелязват като Ден в памет на геноцида.

Американски президент Бил Клинтън, управлявал в периода 1993 - 2001 г., ще води за възпоменателната церемония делегацията на САЩ, в която са и бившият държавен секретар Мадлин Олбрайт, конгресмени и сенатори.

Кметът на Сребреница Чамил Дуракович потвърди, че на церемонията ще присъстват президентите на Словения, Хърватия, Черна гора и Македония.

Почитта си към жертвите ще засвидетелстват и турският премиер Ахмет Давутоглу, албанският премиер Еди Рама, хърватският външен министър Весна Пусич и косовският вицепремиер Хашим Тачи, българският външен министър Даниел Митов и македонският му колега Никола Попоски, съобщи агенция Фена.

Йорданската кралица Нур, британската принцеса Ан и няколко външни министри от ЕС също ще бъдат сред очакваните 50 000 души, които ще почетат паметта на над 8000 мюсюлмански мъже и момчета, убити от босненските сръбски сили в Сребреница през 1995 г.

Над 2000 полицейски служители, включително 1200 от Република Сръбска, ще се грижат за сигурността по време на церемонията, а около 350 полицаи ще бъдат в услуга на гражданите и делегациите.

Клането в Сребреница бе признато от Международния трибунал и Международния съд в Хага за геноцид. Всяка година на 11 юли в Мемориалния комплекс Поточари се погребват новите идентифицирани останки на жертвите от клането в Сребреница, ексхумирани от масови гробове. Досега там са намерили вечен покой 6241 жертви, а 230 са погребани индивидуално извън центъра по желание на семействата им.

Нападението на защитената от ООН зона Сребреница от босненските сръбски сили започва на 6 юли 1995 г. и завършва пет дни по-късно с влизането на босненските сръбски сили, водени от Ратко Младич, в града. По това време в града бе разположен холандски батальон от силите на ООН. До 19 юли войниците под командването на Младич избиха систематично около 8000 мюсюлмански мъже и момчета и за два дни депортираха около 30 000 жени и деца.

През ноември 2004 г. правителството на босненската Република Сръбска се извини на семействата на босненските мюсюлмани, пострадали в Сребреница, като констатира, че там е било извършено "престъпление в големи размери".

В началото на 2006 г. сръбското правителство осъди всички военни престъпления в бивша Югославия, а четири години по-късно сръбският парламент прие декларация, в която осъди клането в Сребреница.

През 2007 г. Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия произнесе присъда, в която определи клането в Сребреница като геноцид. 

 

 

 

 

Водещи

Най-четени