Китайски фирми с интерес към транспортни проекти у нас 07.06 | 16:01

Всяка китайска инвестиция в България ще бъде подкрепена, каза Стойнев

От Десислава Маданска

Наред с отличните дипломатически отношения между България и Китай, започнали преди 65 години, трябва да развием потенциала и в стокообмена между двете страни. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на срещата си с министъра на търговията на Китай Гао Хучън в град Нинбо.

Двамата министри изразиха мнение, че сегашният стокообмен от 1,884 млрд. долара между България и Китай е незадоволителен.

Стойнев бе категоричен, че страната ни би искала повече фирми от Китай да работят в у нас. Министърът подчерта, че всяка китайска инвестиция ще получи административна подкрепа. Той припомни, че по време на провелата се през месец април 2014 г. 15-та сесия на Българо-китайската междуправителствена смесена комисия за икономическо сътрудничество са представени мащабни транспортни и инфраструктурни проекти в България, към които е проявен интерес от китайски фирми.

"Реализацията на стратегически проекти у нас ще даде добавена стойност на икономическите отношения между Китай и Европа”, допълни Стойнев.

Министър Гао Хучън увери българския си колега, че България продължава да е стратегически партньор за Китай в Централна и Изтона Европа.

Гао оцени двустранните икономически отношения между България и Китай като отлични и подчерта, че се наблюдава ръст на вноса на български стоки в азиатската страна, както и разширяване на гамата на търсените продукти.

Той заяви, че китайската страна ще насърчи фирмите си да инвестират в България, както и да участват в реализацията на инфраструктурни обекти и това да е акцент в бъдещите двустранни отношения. По думите му китайските корпорации имат готовност да предоставят и финансиране.

Стойнев благодари са възможността 20 български фирми да представят продукцията на започващата утре (8 юни) Изложбата на стоки на страните от Централна и Източна Европа.

По време на срещата министърът подчерта, че страната ни очаква в най-кратки срокове да се получи положително становище по стартирали 14 процедури за внос на българска земеделска продукция в Китай. Според него тези продукти ще допринесат за разширяване кошницата от български продукти в Китай.

Стойнев запозна китайския си колега с предложението на България офисът на Сдружението за сътрудничество в областта на земеделието по линия на Инициативата за сътрудничество между държавите от Централна и Източна Европа и Китай да бъде в Министерството на земеделието и храните в София. 

Водещи