Колко безопасни са българските ескалатори? 27.08 | 18:50

Съоръженията не попадат под контрола на държавата

От Цанка Донкова

Предназначението на технологиите по принцип е да улесняват живота ни. Едни от най-използваните в ежедневието ни са асансьорите и ескалаторите. Те не само ни спестяват физическа умора, но и време. Въпреки това се оказва, че тези съоръжения вместо да ни помагат, всъщност може да са опасни за нас.

Преди няколко дни при инцидент с неизряден асансьор в София една жена почина, а друга бе тежко ранена. Сега се оказва, че има и опасни ескалатори, главно по гари и метростанции. За това сигнализираха производители и вносители на съоръжения, съобщава Нова телевизия. Според тях движещите се пътеки не отговарят не европейските изисквания и могат да причинят тежки инциденти при струпване на повече хора.

Оказва се, че в момента подемни съоръжения, ескалатори и рампи за хора и товари не попадат под контрола на държавата. Така за тяхната безопасност не гарантира никой.

От комисията за метрологичен и технически надзор обясниха, че това са съоръжения с нисък риск и никъде в Европа не се контролират от държавата. Но обещаха работна група да направи повторен анализ за нуждата от специален надзор от държавните органи.

"Много по-опасни, строги изисквания, трябва да се сертифицират по европейски стандарти”, обяснява Илия Златанов от Асоциацията на производителите и вносителите на асансьори.

Най-четени