Доклад на ЕК: България не напредва икономически, защото няма реформи 26.02 | 21:00
Брюксел критикува социалната, здравната и финансова политика, модела на обществени поръчки, олигархичната обвързаност, липсата на интеграция с ромите
България трябва да полага непрестанни усилия за реформи, за да възстанови потенциала си за икономически растеж. Бюрокрацията, корупцията и политическата нестабилност са най-големите пречки пречки за бизнеса и икономическия напредък на страната. Това гласи доклад на Европейската комисия с икономически анализ на страната ни. Работният документ е част от задълбочен преглед на Брюксел върху управлението на българската икономика заради открити макроикономически дисбаланси.
Критиките на Брюксел
Социална политика - Все още не е разработен прозрачен механизъм за определяне на минималната работна заплата и на минималните социалноосигурителни вноски, отбелязват експертите на ЕК. Промените в заплатите и данъчните политики не доведоха до по-бързо създаване на работни места, особено за ниско квалифицираните работници.
Здравна политика - Системата на здравеопазването е изправена пред значителни предизвикателства: ограничена достъпност, ниска степен на финансиране и незадоволителни здравни резултати.
Интеграцияа на ромите - Пречките пред участието на децата в неравностойно положение и особено на ромските деца в предучилищното и началното образование все още не се отстраняват по последователен начин.
Финансов сектор - Функционирането на финансовия сектор като цяло се стабилизира, но продължават да съществуват рискове. Съществуването на сделки между свързани лица при банковите кредити, застраховането и пенсионните фондове, продължават да представляват значителни предизвикателства за надзорния орган.
През следващите години ЕК очаква промени в структурата на собствеността в банковия сектор. Експертите смятат за възможни продажбите на банките с гръцка собственост, които държат 20% от пазара, заради промените в техните институции-майки.
Борбата с корупцията – Корупцията продължава да буди значително безпокойство в България, а отговорът на националните органи продължава да бъде възпрепятстван от слаби и фрагментирани институции.
Обществените поръчки - Оставащите слабости в системата на обществените поръчки ограничават използването на европейските структурни и инвестиционни фондове. Ограниченият приток на преки чуждестранни инвестиции и банково кредитиране възпират растежа на частните инвестиции в България.
Кредитна задлъжнялост - Несигурността и големият обем на необслужваните кредити ограничават капацитета на банките да разширят кредитирането и са отрицателен фактор за инвестициите, са част от заключенията в анализа на Еврокомисията.
Водещи
-
Оцелял от самолетната катастрофа: Имаше силен взрив, после машината започна да се движи странно
При инцидента загинаха 38 от 67-те души на борда, отбелязва агенцията. „Помислих, че самолетът...
27.12 | 17:59
-
БАБХ потвърди появата на вторично огнище на шарка по дребните преживни животни в село Желю войвода
Заразата е в стадо със 113 овце
27.12 | 17:40
-
Равносметката на 2024: Събитията, които развълнуваха България
Скандалите, разцепленията и динамиката на вътрешнополитическия живот, превърнали се в център...
27.12 | 17:00
-
24 юни (Еньовден) е Нова година за масоните
Тогава е най-кратката нощ, а според окулисти енергията на пълната луна способства израстването...
27.12 | 16:40
Най-четени
-
България се сбогува с няколко обичани личности през 2024 година, поклон пред паметта им!
Тази година България загуби много обичани и уважавани личности.
27.12 | 09:59
-
Близо 30 часа Троянската света обител остана без ток, а службите се провеждаха на студено и тъмно
Поетапно във вчерашния късен следобед бе възстановено електричеството във всичките 21 населени...
27.12 | 16:20
-
Светлинно шоу вместо заря в новогодишната нощ в София
То ще бъде част от програмата на новогодишния концерт на пл. „Княз Александър I“, организиран...
27.12 | 13:15