И вашата баба също ще се регистрира в КАТ 26.11 | 17:28

Кой не разбра всъщност наредбата за газовите наредби

От Христина Рафаилова

Ако срещнете баба си, нарамила газовия си котлон, за да го регистрира, не се учудвайте. През последните седмици хиляди спецове от екрана, страниците на вестниците и от безброй институции избълваха толкова противоречива информация относно декларирането пред КАТ на газовите уредби в колите, че нищо чудно и колоездачите да отидат да се отчетат пред ведомство.

От китката от инструкции, които гражданите получиха, нямаше особена полза, освен да накара хората да се зачудят за нивото си на интелигентност. Те се умислиха точно като в онази приказка от "1001 нощ", в която героят накрая се пита "Аз ли криво се помолих или Аллах криво ме разбра?". В родния случай въпросчето е малко видоизменено - "Ние ли нещо криво питаме и, или властите криво ни разбират?".

В цялата комуникация между нареждащи и изпълняващи съвсем подлудихме и времената в българския език. Кой водач ще трябва да действа в бъдещето, имали такива, дето газовата им уредба е в минало време или в минало време в бъдещето и БАН ще се озори да отговори.

В цялата история имаме все пак упора – датата 1 март 2014 г. Че е важна, важна е, но за какво точно може би - ще разберем 1 март 2015 г.

След като българите погледаха известно време неразбиращо, логично взеха да се ядосват. За съжаление, агресията у безропотния гражданин изригна по опашките в КАТ. Изгубени в превода нашенци решиха да се застраховат и се отправиха да изпълняват задължението си към държавата и да регистрират газовите се уредби.

След това обаче не обясниха, че сме се хабили напразно и не е нужно да се тълпим пред гишетата. Но какво пък толкова българинът е свикнал да си комуникира със своите събратя, чакайки администрацията да благоволи да им обърне внимание. Това си е ценен опит – обмяна на мисли, опит, че и на бактерии дори.

Щем, щем не щем, ще преглътнем поредното клинчене от работа и загуба на лично време. Лабиринтът обаче, в който попаднаха собствениците на коли, е притесняващ. Оказа се, че в него се лутат не само гражданите, ами и институциите.  

Освен всички останали важни задачи, които властта има, стои и тази да разбира и прилага законите на ЕС. Всеки знае колко ключова функция е това. Случващото се с наредбата, която трябва да въведе поредните европейски правила, показа, че властта понякога не разбира какво точно желае блока.

Неразбирането на езика на Брюксел вече ни е носило доста несгоди – изгубени европари, наказателни процедури, санкции. Всички се дивим, щом специалистите се озориха да обясни нещо не чак толкова сложно като регистрацията на газова уредба, какво не разбиране може да цари и в другите области, засягащи ни пряко като граждани на ЕС.

Друг е въпросът защо продължаваме да вършим ние работата на институциите. В името на благото на администрацията ще се отчетем пред КАТ. Благодарение на нас съвестните пчелички може да се пръкне регистър на колите, движещи се с алтернативно гориво. Поне пък може да имаме принос за по-безопасни возила, които фучат по пътя.

Горчивият опит ни показва, че транспонираме разни директиви в родното си законодателство и те просто си остават затрупани в някой куп с останалите си посестрими. Докато един ден не оживеят, и не хвърлят в паника граждани и управляващи.  

Така че ако срещнете баба си с газов котлон, придружете я до нужното ведомство. Все пак е добре да се подсигури, някой ден може някой да се сети, че котлончето й има нужда от паспорт или европейска благословия. 

Водещи

Най-четени