Как да го разбираме? Радев хем подкрепи СЕТА, хем го праща на КС 10.03 | 16:29

Президентът твърди, че не бил гласувал споразумението с Канада, но смята, че компромисът е нужен

От iNews.bg

СЕТА е голям компромис, който България прави в името на солидарността с другите. Това заяви българският президент Румен Радев в кулоарите на Европейския съвет в Брюксел, след като заедно с още 26 европейски лидери подкрепи Споразумението за свободна търговия между Канада и ЕС (CETA). Президентът обаче продължава да смята, че търговското споразумение между ЕС и Канада противоречи на българската конституция и затова той щял да сезира Конституционния съд по въпроса.

Припомняме, че в предизборната си кампания за президент Радев обещаваше заедно с лидерката на БСП Корнелия Нинова, окято го изигна за високия пост, че ще бойкотират СЕТА в Брюксел, тъй като споразумението щяло да доведе до големи щети за България. Днес, с изключение на Полша, която бойкотира всички решения в лидерската среща заради преизбирането на Доналд Туск за председател на Съвета на ЕС, всички останали 27 държавни лидери в Съюза, включително Радев, одобриха СЕТА.

Европейският парламент окончателно одобри СЕТА в средата на февруари тази година. Спогодбата трябва да премахне близо 98% от митата между Евросъюза и Канада, да увеличи двустранната търговия с около 20% и да повиши инвестициите.

Едно от условията за приемането на споразумението е условието за отпадане на визите за Канада за граждани на България и Румъния от края на тази година.

В опита да излезе от конфузната ситуация Радев коментира, че "не води загубени битки" и не е реагирал на европейско ниво, защото въпросът в ЕС вече е решен. Той обясни, че декларацията на лидерите на ЕС в подкрепа на СЕТА не е била приета заради съпротивата на Полша, която блокира решенията на срещата заради преизбирането на Доналд Туск за председател на Европейския съвет.

"Никога не съм приветствал и няма да приветствам СЕТА (търговското споразумение ЕС-Канада - бел. кор.), никога не съм гласувал и няма да гласувам за СЕТА. Оттук нататък СЕТА е в ръцете на българския парламент, който трябва да я ратифицира", заяви президентът Румен Радев пред български журналисти в Брюксел, където участва в заседанието на Европейския съвет.

В четвъртък вечерта обаче заедно с още 26 лидери на страните членки той подкрепи декларацията която "приветства гласуването в Европейския парламент по Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада (СЕТА) и очаква неговото временно приложение".

Съпротивата срещу СЕТА бе сред основните стълбове в кандидат-президентската кампания на Румен Радев. Тогава той заплаши, че ще сезира Конституционния съд, а не изключи и възможността ратификацията на СЕТА да бъде подложена на национален референдум. Така Радев отново влезе в "двоен режим", при който защитава едни позиции в България - обикновено силно популистки, и други в Брюксел - обикновено по-умерени и консенсусни на ниво ЕС, коментира Медиапуул.

"Въпросът за СЕТА на ниво ЕС вече е решен, още с даването на правомощия на българското правителство, то на свое заседание решава да подкрепи СЕТА, тук (в Брюксел) се подписва СЕТА", каза Радев. И припомни, че през октомври мина миналата година тогавашният български премиер Бойко Борисов е гласувал за СЕТА в Европейския съвет.

"Това са фактите. Най-важното - СЕТА е гласувана в Европейския парламент. Това, което бе изразено снощи, е декларация. Тя не е гласувана заради неодобрението на Полша за назначаването на Доналд Туск като председател на Европейския съвет", поясни президентът по повод коментарите, че е приветствал търговското споразумение с Канада".

"От всяка загуба трябва да извличаме ползи. Много важно е не толкова СЕТА, а решенията, които се взимат за бъдещето на ЕС", добави той. Според него трябва да бъдем солидарни и да подкрепяме единството на съюза - като ценностна ориентация и като реални действия, не само на думи.

"Единството означава компромиси. Мисля, че България прави страшно много компромиси. Споделих, вече при свършения факт СЕТА, че подкрeпяйки в миналото СЕТА, България прави компромис, защото според мен и според анализатори, за силни и устойчиви икономики СЕТА е огромно предимство. За слаби и крехки икономики СЕТА е заплаха. Българският народ и българската държава правят своите жертви в името на солидарността и принципите на ЕС", каза още Радев.

Водещи

Най-четени