Който свири, общината зло му мисли 18.02 | 15:03

По-лесно се глобяват музиканти, отколкото собственици на лъскави коли

От Христина Рафаилова

"Досадните" българи, които все "нахално" си търсят правата с неразбираемия за институциите мотив, че си плащат данъците, нямат ама никакво право да живеят със самочувствието, че допринасят за държавната и общинската хазна. 

Мили борци с гражданска съвест, оказва се, че местната власт разчита на съвсем друг тип хора, за да увеличава приходите си. Днес, благодарение на телевизионен репортаж, Столична община и полицията показаха ефикасна схема за добра събираемост, за която е нужно просто да унижиш един редови гражданин и да му обереш дребните пари. 

В ефира на една от националните телевизии видяхме как цяла тълпа от служители на Инспектората и на МВР изобретателно глобиха уличен музикант с 20 лв. Мъжът беше обграден от доста на брой представители на властта, все едно продава дрога най-малко за милион.

От репортажа става ясно, че властите няма за какво особено да санкционират барабаниста, който се опитва да изкара прехраната си. Служителите в общината и полицията обаче явно полагат специален изпит за това как да глобим някой без да имаме основание, като дори изфабрикуваме идеалната причина за това. 

Шефовете на участниците в сцената със сигурност са горди от служители си. Музикантът, който със сигурност не живее на широко, беше глобен за това, че вдига шум.  

Жалостта към човешката съдба явно не е присъща за коридорите на ведомствата. За нещастие и логиката явно също рядко се среща там.  

За това кое е по-шумно в София - милионите коли, строежите или заведенията или един единствен музикант, чиновници и полицаи явно имат уникално мнение, твърде различно от това на останалите. Предполагаме, че властите ще останат безмълвни и затова защо гоним музикант, докато под носа на инспекторите ни пробутват поредните картички, с които уж помагаме на болно дете.

Не може да не са зачудим защо 20 лева на един барабанист са по-важни и с по-голяма стойност от огромните суми, които местната власт пропуска често да събира от тротоарните кафенета. Вероятно те са ценни за общинските служители, които си вземат почивката по масичките на заведението и това им помага да забравят за какво са наети на работа. 

Музикантът може би трябвало да е горд, че е по-голям трън в очите на властите, отколкото неправилно спрелите джипове и изкуството му е много по-провокативно от "пърформансите" на вандалите и побойниците по столичните улици. 

Въпреки чувството на "уважение", проявено от общината и МВР, е тъжно, че властите ти вземат и малкото пари за скалъпени провинения, не по силата на закона, а просто защото могат. 

Водещи

Най-четени