МОН признава за грешки в новите учебни програми, но гонели график 26.01 | 19:30

В учебниците навсякъде е "османско владичество", но ако учениците го нарекат "робство", няма да им се намалява оценката, заяви министерски експерт по история

От iNews.bg

От Министерството на образованието и науката (МОН) признаха, че не са представили по най-добрия начин промените в новите учебни програми, които предизвикаха недоволство и протести сред учителите. Медийният съветник на образователния министър Тодор Танев - Иван Такев, каза, че ведомството е допуснало грешка, качвайки в петък програмата на сайта на МОН, но е трябвало да спази графика на законодателната процедура, за да не останат догодина учениците без учебници.

Медийният съветник на образователния министър Тодор Танев - Иван Такев, призна, че ведомството е допуснало грешка, качвайки в петък програмата на сайта на МОН.

"Ние отчетохме като грешка да кажем, че в петък в края на работния ден бяха качени на сайта програмите, но от там започва един месец на обществено обсъждане", заяви той пред БНР.

Той увери, че диалогът с учителите по прочените в учебната програма ще продължи. Не било възможно обаче срокът за обсъждане на новите програми да бъде повече от 1 месец, тъй като, ако това стане, учебниците няма да може да бъдат отпечатани навреме.

Според експерти от МОН промените в учебните планове са необходими, "за да може учениците адекватно да отговорят на изискванията на новото време".

Сериозно брожение сред учителското съсловие предизвикаха например спорни предложения за промени в учебните програми по история, география и български език.

"В новите учебни програми пише навсякъде "османско владичество", но ако учениците използват изразите "робство" или "присъствие", техните оценки няма да бъдат намалявани", заяви по БНР експертът по история от МОН Радостина Николова. И отсъди: "Характеристиката на тази политическа система ще я даде науката".

В отговор на коментарите, че православието и покръстването са изчезнали от учебниците по история, пък каза: "Да не забравяме, че всъщност големият процес, е християнизация. Покръстването също е процес, но то е част от него. Има православие, да, има православие".

В събота преподавателите по география пък протестираха пред министерството с настояване за преразглеждане на промяната в учебния план по география, според която част от учебното съдържанието за 7-ми клас, ще трябва да се преподава на петокласници.

Според учителите децата на тази възраст не са подготвени за толкова сложен материал.

Недоволство сред учителите по български език и литература предизвика пък предложението за премахване на "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, поезията на възрожденците и други от материала за 5 клас. Министър Танев обясни, че Паисий не отпада, а ще се изучава чак в 9 клас.

Водещи

Най-четени