ООН: Най-голямата заплаха от бежанците – невежеството! 3,7 милиона неграмотни деца 15.09 | 13:00

1,75 милиона малки мигранти никога не са ходили на училище, 1,95 милиона са само с начално образование, само 22% карат средно, а едва 1% от младежите завършват висше

От iNews.bg

Най-голямата заплаха, която бежанците носят със себе си по света, е високата степен на неграмотност. Нещо повече – децата на повечето мигранти въобще не ходят на училище или прекъсват образованието си още в най-ранен етап с преместването си в друга страна. Мигрантите. Около 3,7 милиона деца на бежанци в света нямат нямат достъп до образование и остават неграмотни, защото не посещават училище в новите си страни, гласи доклад на Управлението на върховния комисар на ООН по бежанските въпроси, цитиран от БГНЕС.

Според документа при бежанците рискът за оставане извън обучението е пет пъти по-висок от средните показатели по света.

Върховният комисар по бежанските въпроси на ООН Филипо Гранди определи тази ситуация като "криза". "Образованието има изключително голямо значение за десетките милиони, принудени да напуснат родните си места хора, тъй като то е една от малкото възможности да променят съдбата си", каза Гранди.

Според доклада само половината от децата-бежанци и вътрешно разселени ходят на начално училище, докато средните показатели в световен мащаб показват, че достъпът до това ниво на образование в момента е около 90%.

Колкото по-големи стават децата в такива семейства, толкова по-малко са възможностите за тях да продължават образованието си: само 22% от юношите-бежанци карат средно образование, а едва 1% продължават в университети. В световен мащаб средното образование обхваща 84% от подрастващите, а висшето – 34%.

В Сирия 2,1 милиона деца и тийнейджъри не ходят на училище. През продължаващия вече пета година въоръжен конфликт равнището на обхванатите от образователната система сирийци спадна от 94 на 60%. По данни на ООН Сирия е напусната от 4,8 милиона души, от които 900 000 са деца в училищна възраст, които сега нямат възможност за образование.

По данни на световната организация в края на 2015 г. мигрантите по света са били 65,3 милиона души, а повече от половината от децата-бежанци, които нямат достъп до училище, са съсредоточени в седем държави – Чад, Конго, Етиопия, Кения, Ливан, Пакистан и Турция.

Водещи

Най-четени