От нашите или от вашите ще са гражданите във властта? 12.03 | 19:31

Дали на поканите няма да се отзоват предимно "калинки"

От Елена Коцева

Вече е ясно служебното правителство, което ще управлява страната, като основното му задача е подготовката на предсрочните избори.

Предизборната агитация обаче започна отдавна – кампания, определено желана, и повечето политическите партии с удоволствие се впуснаха в нея като "риба във вода".

В много отношения предстоящите месеци не са предсказуеми. Основният фактор, който ще продължава да играе роля, е протестиращата улица. Но политическите партии в момента могат без усилие да наберат точките в предизборната си кампания и много популистки да използват недоволството на българите.

Дали темите, които скандираше улицата повече от месец, ще станат предизборна платформа и програма, по която ще се работи действително – това ще покаже времето.

Същият този фактор обаче може да се превърне и в най-големия препъникамък за познатите субекти от политическия хоризонт до този момент. Тъй като недоволството и гневът на гражданите са насочени не само към монополите и олигарсите, но и към самата политическа класа, цари повсеместно недоверие. Затова и се говори за гражданско участие/контрол/управление/съвети.

За да предотвратят избухване на втора вълна на недоволство, която да разтърси още по-сериозно държавата, а и за да яхнат гребена на вълната повечето политически партии, които ще видим на изборите след месец, обявиха отваряне на листите си за гражданите. Демек, повече имена на обикновени хора ще бъдат поставени на изборни позиции в партийните структури.

Това направиха и БСП, и ГЕРБ, и РЗС, и Атака, и новата-стара формация на Меглена Кунева. Това направи дори и остатъкът от СДС, който социологическите проучвания отдавна не виждат в бъдещия парламент.

Някои от партийните лидери обявиха намеренията си за отваряне към гражданите публично, други – малко по-завоалирано. На практика това означава, че протестиращите са поканени – червеният килим е постлан .Несъмнено желаещи ще се намерят. Само че...

Преди няколко дни се разигра и поредната драмичка с въпроса за липсата/наличието и истинността на една диплома. Слава Богу, независимо дали вече бившата шефка на ДКЕВР Юлиана Иванова има висше образование, или няма висше образование, решението за по-ниските цени на тока ще влезе в сила.

"Аз диплома не съм виждал", е обяснението от вчера на министъра в оставка Делян Добрев.

Но и да беше видял дипломата, какво от това? Нима тази диплома не можеше да е фалшива? Както други дипломи до този момент?

Първият по-скандален случай гръмна, след като с фалшива диплома Калина Илиева ръководи ДФ "Земеделие" една година. От там тръгна и името на феномена - "калинка".

Та, имам едно такова предчувствие, че предсрочните избори ще доведат до предсрочни кампании и до предсрочно лято. И нови калинки ще се нароят в сериозна популация още през май месец. С фалшиви или изобщо без дипломи.

Защото към широко отворената врата на политическите партии към гражданското представителство вероятно най-първо и бързо ще се запътят не експерти и професионалисти, а предимно "калинки". Беше им даден добър пример – дипломи не се гледат, знанията не са на почит.

А подмяната на очакванията и на надеждите на обществото се случва у нас едва ли на като правило.Дано не съм права и този път не стане отново така... 

Най-четени