След данъчната и зоополицията да чакаме ли театрална? 24.04 | 14:51

Пази ли ни "родната полиция", щом ни трябват паралелни структури?

От Диана Цветкова

Роднина, милиционер, роднина, милиционер... в последните дни тази култова фраза не излиза от главата ми. Някак отново стана актуална, след като различните ведомства едно по едно започнаха да си искат свои Полиции.

Преди дни земеделският министър Мирослав Найденов обяви, че ще прави зоополиция. Благословия за екстравагантното начинание вече била дадена от премиера Борисов.

Зоополицаите трябва да следят дали собствениците на кучета ги изхвърлят навън, а освен това ще могат да влизат по домовете, за да търсят кучешкия чип, документа за платена такса и т.н. Само никой не обясни, дали ще имат нужда от прокурорско разрешение при "обиските"... Сякаш за да ни увери в необходимостта от новото звено, министърът ни обясни, че ако гледаме Animal Planet или Discovery, "ще видите държавите, в които има такава зоополиция". Е, сега ме убеди!

Вчера пък финансист №1 обяви, че от догодина тръгва данъчна полиция, която ще бори ДДС измамите (Нещо да се е случило с Икономическа полиция напоследък?). Така... очакваме скоро и служители на НАП да имат разследващи правомощия, защото, съгласете се, не върви да сме единствената държава в Европа, в която няма такова звено.

Дянков очаква данъчните полицаи да допринесат за събирането на вземанията, подобно на колегите им от Агенция "Митници". От миналата година и хората на Ваньо Танов се сдобиха с разследващи функции. Освен митнически и валутни престъпления, своеобразната митническа полиция разследва и укриване на данъци в големи размери и "точене" на бюджета.

И, говорейки за алтернативните полиции, от над година насам столичани спят по-спокойно, защото ги пази общинска полиция. Срещу бюджет от 2,5 млн. лв. (за 2011 г.) стотина общински полицаи зорко бдят за движението по софийските улици, за правилното паркиране и нелегалната търговия – все дейности от правомощията на редовите униформени. Охраняват софийските подлези и паркове, също както "колегите" им от "Егида"...

МВР разполага с бюджет от близо милиард за 2012 г. (за да сме точни – 999 000 000 лв.). Да прибавим факта, че България е на едно от челните места в ЕС по брой полицаи на глава от населението, но пък е на дъното, що се отнася до доверието на гражданите в правоохранителните органи. Обаче, не се усетща значителен спад на престъпността.

На този фон създаването на допълнителни и често дублиращи се структури изглежда откровено признание на управляващите, че "родната полиция" не успява да ни опази.

И ако ножът толкова е опрял до кокала, че да се създават нови полиции под шапката на различни ведомства, ето няколко предложения, върху които може да се помисли:

- Десислава Атанасова да си създаде здравна полиция, която да контролира дали гражданите си внасят осигуровките; дали болни лъжат, за да взимат лекарства със зелена рецепта; дали лекари правят псевдо профилактични прегледи;

- Сергей Игнатов може да си поиска образователна полиция. Полицаите на науката да следят за ученици, които фалшифицират извинителни бележки, за течове на информация покрай матурите, дали университетите подават верни данни за определянето на рейтинговата класация на ВУЗ-овете и т.н.;

- Вежди Рашидов да си направи културна полиция. Заради широкия кръг културни дейности тук могат да се обособят подзвена, начело с Театрална полиция.

Списъкът спокойно може да бъде продължен, докато скоро всяко министерство се сдобие със собствен "участък", а движението по улиците стане затруднено заради многото униформени.

Има още една въпросителна – колко ще ни струват тези полиции?

Защото в идеята за зоополиция, например, може да има резон, но трябва да си отговорим честно нужно ли е такова звено, след като в Закона за защита на животните е разписано кои са контролиращите органи – земеделският министър чрез Българската агенция по безопасност на храните и общините. Дали една зоополиция няма просто да ги дублира, или създаването ѝ означава, че в момента те не си вършат работата?

Искам да знам, че данъците, които плащам отиват по предназначение, а не в нови структури, които да повтарят съществуващите.

Водещи

Най-четени