Уолстрийт: Пременил се Илия, погледнал се - пак в тия 11.04 | 13:21
Големите финансови компании наддават с големи бонуси за най-добрите брокери
Бонусите и премиите на брокерите, както и на повечето банкови служители, бяха сочени за една от причините за световната финансова криза, която тръгна от ипотечния пазар в САЩ през 2007 година.
Пет години след началото на тази криза големите финансови компании от Уолстрийт се борят бясно за най-добрите брокери, като се надцакват с все по-големи и по-големи бонуси, пише в свой анализ Reuters.
Morgan Stanley, UBS, Wells Fargo, Bank of America – това са само част от финансовите акули, които искат да привлекат възможно най-добрия човешки капитал. В някои случаи предлаганите от тях бонуси достигат 15 млн. долара.
През 2012 година средните бонуси, които се предлагат на Уолстрийт, са от два до три пъти по-високи, отколкото през 2011 година. През 2011 година увеличението спрямо 2010 година беше само един път.
По-високите бонуси се считат за сигурен барометър доколко една финансова компания иска да привлече капитали и активи от по-богати клиенти, става ясно от анализа. Затова и големите имена при брокерите са много търсени – както е и в спорта – ако имаш по-известни имена в отбора, отборът е по-популярен и привлича повече интерес.
Само преди две години повечето компании на Уолстрийт пускаха изявления, че са наясно колко порочна е практиката "голям бонус за бърз успех". "Вярвам, че индустрията възприема по-рационален модел на развитие на човешките ресурси", каза през 2010 година Джеймс Горман, главен изпълнителен директор на Morgan Stanley. Тогава популярната американска инвестиционна банка беше отчела загуба от 960 млн. долара за 2009 година.
През 2012 година обаче Morgan Stanley успя буквално да открадне екип от финансови съветници на друго голямо име в бизнеса – Merrill Lynch. Как го постигна – ами с предложение за годишен бонус на стойност 25 млн. долара.
Подобно на Morgan Stanley и UBS действа много агресивно на пазара в САЩ. Швейцарската банка пострада от скандали с данъчни измами и сега иска да навакса. Само през последното тримесечие американският клон на UBS е отделил 91% от нетния си приход за компенсации на елитните си финансови звена.
В САЩ един топ брокер, без предупреждения от американските регулаторните органи, взима до половината от това, което докарва на банката. Например ако за една година брокерът реализира печалба за банката от 2 млн. долара, той често взема 1 млн. долара от тази сума. Само през 2011 година мениджърите на 25-те най-влиятелни хедж фонда в САЩ са взели възнаграждение от 235 млн. долара, показва класацията на списание AR.
Водещи
-
ГДБОП предупреждава за фишинг кампания от името на адвокатски дружества
От службата предупреждават гражданите да не отварят подобни имейли, линковете или прикачените...
07.02 | 15:15
-
Община в Белгия забрани поздравите с целувка на работното място
Отбелязва се, че културата на поздрава е много различна в северната област Фландрия, в Брюксел...
07.02 | 15:00
-
Стоките от първа необходимост са поскъпнали до 250% за пет години
БСП-ОЛ: Очакваме да имаме подкрепа. Законопроектът не е срещу бизнеса
07.02 | 14:45
-
По 700 лева месечно ще получават 10 български артисти и творци, реши парламентът
Проекторешението бе прието с пълно единодушие от 159 гласа "за" от депутатите.
07.02 | 14:30
Най-четени
-
МВР започва масирани проверки по пътищата
Министерството на вътрешните работи започва масирани полицейски операции по цялата...
07.02 | 10:30
-
Томислав Дончев: Очаквам по второ плащане да получим нула финансиране
България е усвоила едва 11% от евросредствата по ПВУ
07.02 | 11:15
-
Проф. Ангелов за вейповете: Битката ще е голяма, но няма да отстъпим и крачка назад
По думите му контролът ще се осъществява от подчинените на МВР органи.
07.02 | 12:30