Честито, младежи! Имате си закон! 05.04 | 16:40
"Младежка е организация, която има 900 членове и работи в 30% от общините“, според норматива
За първи път в България е приет Закон за младежта. Днес, 5 април, депутатите одобриха регламента. Без нито едно изказване, без нито една критика, дори без похвала, народните избраници дадоха зелена светлина на текста, който ще бъде основа за развитието на младежките политики, който се очаква да доведе до по-бързото израстване на младежта.
Навярно Законът за младежта не е така актуален както АЕЦ "Белене", не е така скандален както бонусите, но понеже младите хора на България са нейното бъдеще, нека кажем заслужените няколко думи за този важен регламент...вместо депутатите.
Законът предвижда структурирането на национален консултативен съвет за младежта.
В съвета влизат деветима зам.-министри и зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето. Включени са още представители на Националното сдружение на общините, Националното представителство на студентските съвети, по един представител от всяка национално представителна младежка организация.
Какво, според представите на Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН), е национално представена организация? Това е "младежка организация, която има членове не по-малко от 900 лица и извършва дейност на територията на не по-малко от 30% от общините в страната”. Необходимо е 70% от членовете й да са младежи до 29-годишна възраст. Според Закона "младежи" са лица на възраст от 15 до 29 години, а младежки организации са тези, в които две трети от членовете са млади хора.
Реално твърде малко организации могат да покрият тези критерии. В същото време не е достатъчно добре уреден въпросът за младежките организации на политическите партии, чиято дейност не е обект на специален текст и в закона за политическите партии. Дали няма да стане така, че младежите на партиите да са по-облагодетелствани от останалите?
Законът съдържа дефиниция за младежкия работник – "пълнолетно лице, което е преминало специално обучение за работа с младежи и/или е придобило професионален опит за работа с младежи и изпълнение на младежки дейности”. След утвърждаването на тази дефиниция, дейността на работника ще бъде включена като професия в класификатора и ще се изготвят стандарти за упражняването й.
Като пропуск на нормативния акт може да се посочи, че не е засегнат въпросът за младежката инфраструктура. У нас все още няма и закон за доброволчеството. Законът за младежта частично засяга този проблем.
Ще бъде създадена Национална информационна система за младежта, в която ще се съдържат данни за младежките организации в страната, изследвания за състоянието на младежта, както и актуална информация за възможностите за финансиране на младежки дейности.
Водещи
-
Биляна Дудова ще се изправи срещу рускинята Амина Танделова в битка за сребърния медал
Българската националка и състезателка на СКБ „Юнак – Локомотив“ – Русе записа две победи от...
07.02 | 17:40
-
„БСП – Обединена левица“ подкрепя бойкота на супермаркетите
На 13 февруари в магазините не трябва да има купувачи, за да покажем, че няма да търпим повече...
07.02 | 17:20
-
Кабинетът "Желязков" замрази военното споразумение с Украйна
Това стана ясно по време на блицконтрола в Народното събрание днес
07.02 | 16:45
Най-четени
-
МВР започва масирани проверки по пътищата
Министерството на вътрешните работи започва масирани полицейски операции по цялата...
07.02 | 10:30
-
Проф. Ангелов за вейповете: Битката ще е голяма, но няма да отстъпим и крачка назад
По думите му контролът ще се осъществява от подчинените на МВР органи.
07.02 | 12:30
-
Росен Желязков: Важно е да увеличим приходите и да осветлим сивата икономика
Данните за последното тримесечие ще определят бюджетната рамка
07.02 | 12:45